• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 13 °C

CUMHURİYET TARİHİNİNEN BÜYÜK KADROLAŞMASI KAPIDA

CUMHURİYET TARİHİNİNEN BÜYÜK KADROLAŞMASI KAPIDA
AKP ağlarını hızla örüyor.Görünen ve görünmeyen biçimiyle Türkiye müthiş bir “dönüşüm” içinde.

Görünenler, zaten herkesin gözü önünde “cereyan” ediyor.
Görünmeyenler ise ansızın karşımıza çıkacak gibi...
Sağlık konusunda bir rahatlama, kolaylıklar sağladığı düşünülen AKP hükümetinin şu anda Meclis komisyonlarında görüşülen “Kamu Hastane Birlikleri Pilot Uygulaması Hakkında Kanun Tasarısı”, tüm devlet hastanelerinde yönetimin hükümetin denetimine geçmesine olanak sağlıyor.
Yasa, illerde tüm devlet hastanelerini kapsayacak şekilde bir birlik kurulmasını öngörüyor. İstanbul, Ankara gibi büyük illerde birden fazla “birlik” de oluşturulabilecek.
Bu birlikler sayesinde, devlet hastanesinde görev yapan yöneticilerin işine son verilecek ve birlikler yönetimi devralacak. Bu birliğe atamalar da bakanlık ve valilik il özel idareleri tarafından yapılacak. Birlikte görev yapacaklar “sözleşmeli personel” olacak.
Amaç, sağlık sektöründe özerklik adı altında kadrolaşma ve özelleştirme sağlanması.
Tasarının yasalaşması halinde, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde görev yapan yaklaşık 400 başhekim, bin 200 başhekim yardımcısının görevine son verilecek ve yerine sözleşmeli statüde valiliğin veya bakanlığın atadığı yeni personeller atanacak.
Yine, tasarının yasalaşması halinde toplam 6 bin 800 yeni sözleşmeli kadro ihdas edilecek ve hükümet tarafından atamaları yapılacak.
Böylelikle de; tek seferde Cumhuriyet tarihinin en büyük kadrolaşması gerçekleşmiş olacak.

Maddeler halinde sıralarsak:

1.
Tasarı yasalaşır ise, birliğe dönüştürülen hastanelerdeki başta başhekimler ve yardımcıları olmak üzere mevcut yöneticilerin tümünün görevine son verilecek ve bunların yerine hükümet tarafından özel sözleşmeli statüsü ile yenileri yerleştirilecektir. Bu yöneticilerin tamamı bakanlık ve valilik il özel idareleri tarafından seçilip atanacak.
2.Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler, hastane birlikleri haline getirilerek, bakanlık kuruluşu statüsünden çıkarılıp bakanlıkla ilgili kuruluş statüsüne geçirilecek.
3.Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerin mülkiyeti kurulan birliklerin mülkiyetine aktarılacak ve bu birliklerin yönetim kuruluna, bu mülkiyet üzerinde satış ve kiralama da dahil her türlü tasarruf yetkisi verilecek.
4.Kamu hastaneleri işletmeye dönüştürülerek, kendi sattığı hizmetlerin gelirleri ile ayakta duracak bir KİT/KİK haline getirilecek. Hekim ve sağlık çalışanlarının ücretleri döner sermayeden karşılanacak, döner sermaye gelirleri yeterli olmayan işletmeler ayakta duramayacak ve kapatılacak.
5.Hastaneler puanlanacak kârlı/verimli olanlar birliğe dönüştürülecek, verimliliğini kaybeden birlikler kapatılacak.
6.Sağlık hizmetlerinin bir kamu hizmeti olma niteliği ortadan kaldırılacak sağlık hizmetlerinin niteliği “kamu malı”ndan “piyasa malı” şekline dönüştürülecek yani metalaştırılacak. Kamu finansmanı dışına çıkarılacak her türlü devlet finansmanı yok edilecek.

Prof. Dr. Recep Akdur
Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı AD Öğretim Üyesi
Ulusal Hekim Birliği Yürütme Kurulu Başkanı

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim