• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 5 °C

Cumhuriyet Mitingi

Cumhuriyet Mitingi
2. dalga Cumhuriyet Mitinglerinin ilki Ankara Tandoğan meydanında yapıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin düzenlediği “Cumhuriyet Mitingi” için vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren Tandoğan Meydanı’na gelmeye başladılar.

Miting nedeniyle başkent Ankara’da geniş güvenlik önlemleri alındı. Mitingin yapılacağı yerler ve civarlar araç trafiğine kapatıldı.

ADD’nin en başta Ergenekon Soruşturması’nı protesto etmek için gerçekleştireceği mitinge, demokratik kitle örgütleri, sendikalar, meslek odaları ve üniversitelerin ve çok sayıda vatandaş destek veriyor. Saat 12.00’da başlayacak mitinge, katılımın yoğun olması bekleniyor. Mitingde, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Sekreteri Suay Kraman’ın katılımcılar adına bir konuşma yapması bekleniyor.

Ankara dışındaki illerden otobüslerle gelen katılımcılar, otobüslerin yönlendirildiği Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) toplanarak Tandoğan Meydanı'na doğru yürümeye başladı. Miting alanına gelenlerin, Türk bayrakları ve Atatürk posterlerinin yanı sıra 'Vatan toprağı kutsaldır', 'Laiklik adam olmaktır', 'Ya istiklal ya ölüm', 'Yargıya uzanan eller kırılsın', 'Türkiye laiktir laik kalacak' yazılı pankartlar taşıdıkları görüldü.

Katılımcılar, Tandoğan Meydanı'na, oluşturulan kontrol noktalarından kapsamlı üst araması yapıldıktan sonra alınıyor. Miting alanı çevresinde emniyet güçlerince geniş güvenlik önlemleri alınırken, Tandoğan Meydanı'nda yaklaşık 4 bin polisin görev aldığı bildirildi. Herhangi bir sağlık sorunu yaşanması durumunda müdahale için ambulans ve sağlık görevlileri hazır bekletilirken, seyyar tuvaletler de oluşturuldu.

TANDOĞAN MEYDANI DOLMAYA BAŞLADI

Cumhuriyet Mitingi’nin yapıldığı Tandoğan Meydanı saat 10.00’dan itibaren katılımcılar tarafından doldurulmaya başlandı. Katılımcıların meydana doğru gelirken, Ankara dışından gelenlerin ise Hipodrom’dan meydana yürüyüşü sürüyor. Meydana konulan platformlardan sloganlar yönlendirilirken, ‘10. Yıl Marşı’ ve ‘Bir başkadır benim memleketim’ şarkıları çalınıyor. Miting alanında yerini alan vatandaşlar marşlara ellerindeki Türk Bayraklarını sallayarak eşlik ediyor. Kızılay’dan Tandoğan’a giden GMK Bulvarı ile Tandoğan Metro durağı tamamen trafiğe kapatılırken, bulvar üzerinde yiyecek içecek satan esnaf bulunuyor.
Katılımcılar, Tandoğan Meydanı’na polis tarafından arama noktalarından aranarak içeri alınıyor.

Konuşmaların ardından Edip Akbayram da bir konser verdi.

TANDOĞAN MEYDANI ERGENEKON’A KARŞI DOLDU

Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından başta Ergenekon Soruşturması’na duyulan tepki nedeniyle başlatılan Cumhuriyet Mitingi katılan vatandaşlar Tandoğan Meydanı’nı tamamen doldurdu.

Çok sayıda derneğin destek verdiği mitinge, Ergeneson davasında yargılanan Emekli 1. Ordu Komutanı Hurşit Tolon ile emekli Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’un eşleri de katıldı. CHP’li milletvekilleri İsa Göktürk, Muharrem İnce ve Ejder Özdemir’in yanı sıra bağımsız milletvekili Kamer Genç, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Ağaoğlu, Gazeteci-Yazar Emin Çölaşan ve Ressam Bedri Baykam da miting alanında bulunuyor.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından başta Ergenekon Soruşturması’na duyulan tepki nedeniyle başlatılan Cumhuriyet Mitingi katılan vatandaşlar, Tandoğan Meydanı’nı tamamen doldurdu.

Saat 10.00’dan itibaren meydana gelen katılımcıların yanı sıra Ankara dışından gelenler de meydana giriş yapmaya halan devam ediyor. Mitinge katılan tüm vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları taşırken, bazı vatandaşların da AKP lehine sloganların yer aldığı pankartlar taşıdığı görüldü. ADD tarafından geçekleştirilen Cumhuriyet Mitingi saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ses araçlarından yükselen Onuncu Yıl Marsı ile vatandaşların tek bir ağızdan attıkları “Tandoğan Meydanı demokrasi şöleni” sloganları coşkuya neden oluyor. ADD öncülüğünde düzenlenen miting alanına 27 Mayıs Milli Devrim Derneği, 68’liler Birliği Vakfı, Atatürkçü Düşünce Vakfı, Başkent Üniversitesi Öğrenci Konseyi, CUMOK, Biz Kaç Kişiyiz Hareketi’nin yanı sıra, Ergeneson davasında yargılanan Emekli 1. Ordu Komutanı Hurşit Tolon ile eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’un eşleri de katıldı. CHP’li milletvekilleri İsa Göktürk, Muharrem İnce ve Ejder Özdemir’in yanı sıra bağımsız milletvekili Kamer Genç, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Ağaoğlu, Gazeteci -Yazar Emin Çölaşan ve Ressam Bedri Baykam da miting alanında bulunuyor. Çok sayıda sanatçının da katıldığı gözlenen mitingde, Edip Akbayram da bir konser verecek.

-“BİZ ÇILGIN TÜRKLERİZ”-

ADD Genel Sekreteri Suay Karaman ise mitingte konuşan Karaman, konuşmasında Türkiye’nin ekonomik ve siyasi olarak ağır şartlar altında olduğu bugünlerde mitinge katılan vatandaşlara alanı doldurdukları için teşekkür etti. Tam bağımsızlığın 90’nıncı yılında AB ve ABD’nin belirlediği politikalar soncu tam bağımsızlığın yok edildiğini savunan Karaman AKP hükümetinin politikalarını da eleştirdi. Karaman, “Hukuk adına hukuk katledilmektedir. Türkiye’nin aydınlarına karşı yapılan hukuksuzluklar vatandaşlarda derin yaralar bırakmaktadır. Atatürk’ün aydınlık Cumhuriyeti Ortaçağ karanlığına çevrilmek istenmektedir. Laiklik ve Cumhuriyet tehdit altındadır” diye konuştu.
Atatürk’ün altı ilkesinin dün olduğu gibi bugünde kendilerine yol göstereceğini söyleyen Karaman, “Bizler Atatürk’ün aydınlık yolunu bulmak için ulusal birliğe, tam bağımsızlığa sahip çıkmak için bu alanları doldurduk. Bizler Kuva-i Milliye ruhundan gelen çılgın Türkleriz. Bu alanı dolduran bizler hepimiz Mustafa Kemaliz” dedi.

-ERGENEKON TUTUKLULARINA PLATFORMDAN GÖNDERİLEN SELAM-

Karaman’ın konuşması sırasında alanı doldular vatandaşlar, “Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganları atarken, platformdan Ergenekon Soruşturması kapsamında halen tutuklu bulunan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ve Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ile diğer Öğretim üyelerine selam gönderildi.

TOBAV BAŞKANI LEVENT MİTİNGDEN SESLENDİ: “BU BİR DEMOKRASİ RESMİDİR”

Devlet Tiyatroları, Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı (TOBAV) Başkanı Tamer Levent, ADD’nin düzenlediği Cumhuriyet mitinginden Tandoğan’dan vatandaşlara seslendi. Alanı dolduran çok sayıda sanatçı adına konuşan Levent, ‘neden buradayız’ diye sordu. Yolunda gitmeyen bir şeyler olduğu için burada olduklarını söyleyen Levent, “Bu bir demokrasi resmidir. Ancak bu resme karşı çıkanlar da var. Hafta boyunca buraya gelmeyin dediler. Ama demokrasi mitingle oluşur. Toplumun görüşlerini iletmesiyle olur. İşte demokrasi budur. Bu bir sanat rejimidir. Burada bulunanların hepsinin sanatçı olduğunu düşünüyorum. Görüşler farklı olabilir ama demokrasi tektir” dedi.
Alanlarda farklı görüşleri dile getirmek istediklerini, sanat yaparken, karikatür çizerken eleştirilerini dile getirmek istediklerini ifade eden Levent, “Ama bunu yapabiliyor muyuz? Hayır, her şey ortada” diye konuştu. Kalabalığa seslenen Levent, ‘mutluluğun resmi’ni oluşturmak için vatandaşlardan bayrak tutmayan diğer elleriyle birbirlerinin ellerini tutarak havaya kaldırmalarını istedi. Levent’in ‘İşte budur demokrasinin resmi’ sözleri ıslık ve alkışlarla karşılandı.

CUMHURİYET MİTİNGİ SONA ERDİ, MİTİNGE KATILANLAR ANITKABİR’E DOĞRU YÜRÜYÜŞE GEÇTİ

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin başta Ergenekon Soruşturmasına tepki olarak düzenlediği Cumhuriyet Mitingi sona erdi. Çok sayıda sivil toplum örgütünün yanı sıra bir çok sanatçının da destek verdiği miting yaklaşık iki saat sürdü.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) başta Ergenekon Soruşturmasına tepki olarak düzenlediği Cumhuriyet Mitingi sona erdi. Çok sayıda sivil toplum örgütünün yanı sıra bir çok sanatçının da destek verdiği miting yaklaşık iki saat sürdü. Mitingde coşkulu anlar yaşanırken, Tandoğan Meydanı’nı tamamen dolduran katılımcıların bir kısmı ise Anıtkabir’e doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti.

Mitinge çok sayıda sivil toplum örgütü ile sanatçılar da destek verdi. Miting alanında son konuşmayı yapan Türk Hukuk Kurumu Başkanı Tuncay Alemdaroğlu, Atatürk ilkelerini ve Cumhuriyeti savunanlarının bugün sindirilmeye çalışıldığını savunarak, “Geçmişte 12 Eylül sillesini yedik. Darbe hukukunun ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Asıl bugün yapılanlar darbe hukukudur” dedi.
Alemdaroğlu’nun konuşmasının ardından platformdan Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan’a hep bir ağızdan selam gönderildi. Yine platformdaki görevlilerin yönlendirilmesiyle mitinge katılan vatandaşlar hep bir ağızdan şunları söyledi:

“Bizler Ulusalcıyız, Halkçıyız, Devletçiyiz, Cumhuriyetçiyiz, Devrimciyiz, bizler Atatürkçüyüz. Tüm dünya bilsin ki, Türk ulusunun karakteri özgürlük ve bağımsızlıktır. Önderi Mustafa Kemal Atatürk’tür”

Ayrıca, Sanatçı Edip Akbayram da kalabalığa seslenerek, mini bir konser de verdi. Akbayram’ın şarkılarına eşlik eden binlerce vatandaş coşku doldu anlar yaşadı. Miting sona ererken bütün sanatçılar ve ADD Miting Tertip Komitesi sahneye davet edilerek yine hep bir ağızdan Gençlik Marşı okundu. Mitingin ardından katılımcıların çoğu Anıtkabir’e doğru yürümeye başladılar.

Mitingde 4 bin polis görev aldı.

Sıcaktan baygınlık geçiren vatandaş pankartından vazgeçmedi

Günlerdir beklenen Cumhuriyet Mitingi'ne sıcaktan dolayı bayılanlar ve kalp krizi geçirenler damgasını vurdu. Baygınlık geçiren bir vatandaş ile sağlık personeli arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Miting alanını terk etmek istemeyen sedyedeki vatandaş, ambulansa binmek istemezken, elinde taşıdığı pankartın nerede olduğunu öğrenmeye çalıştı.

Cumhuriyet Mitingi, Ankara Tandoğan Meydanı'nda yapıldı. Mitinge katılan vatandaşlar, üst aramasından geçirilerek alana alındı.

Yeni Parti Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Okuyan, CHP Milletvekilleri Mustafa Özyürek, Nur Serter, Hakkı Süha Okay, Fevzi Topuz, Ali Arslan, Muharrem İnce, Ressam Bedri Baykam, Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, Şair Ataol Bahremoğlu, Danıştay Eski Başsavcısı Tansel Çölaşan ile eşi Emin Çölaşan, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Ağaoğlu, Ergenekon'dan yargılanan emekli paşalar Hurşit Tolon ile Şener Eruygur'un eşleri de mitinge katılanlar arasında yer aldı.

Miting alanındaki vatandaşların Türk bayraklarının yanı sıra aralarında "Birleşik Büro İş", "ODTÜ Öğretim Elemanları", "Gazi Üniversitesi Öğretim Elemanları", "ADD", "Milli Kurtuluş Platformu", "Türkiye Gençlik Birliği" gibi pankartların bulunduğu çok sayıda döviz ile CHP ve DSP bayrakları taşıdıkları görüldü.

Miting alanındaki bazı kişilerin Ergenekon sanığı Tuncay Özkan'ın maskesini takmaları dikkat çekti.

"Türkiye laiktir, laik kalacak" sloganları atılan mitingde Ergenekon soruşturması kapsamında cezaevinde bulunan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal, İnönü Üniversitesi Eski Rektörü Fatih Hilmioğlu ve diğer eski rektör, öğretim üyesi ve paşalara selam gönderildi.

Selam gönderilenler arasında Ergenekon soruşturması kapsamında evinde arama yapılan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan da yer aldı.

Yaklaşık 2 saat süren miting, Edip Akbayram'ın şarkıları ile sona erdi. Katılımcılar, miting sonunda Anıtkabir'i ziyaret etti.

MİTİNGE KATILANLAR SICAK NEDENİYLE ZOR ANLAR YAŞADI

Öğle saatlerinde yapılan mitinge sıcaktan bayılanlar damgasını vurdu. Sıcaktan bunalan bir vatandaş, fenalaşarak kaldırıma yığıldı. Olay yerinde bulunan diğer vatandaşlar tarafından su dökülerek ilk müdahale yapıldı. Nefes almakta güçlük çeken vatandaşa çevredekiler şemsiye tutarak ve yüzüne su dökerek ayıltmaya çalıştı. Gelen sağlık ekipleri, vatandaşı sedye ile ambulansa taşıyarak hastaneye götürdü.

Öte yandan, sıcaktan bunalan bir başka vatandaş ile sağlık personeli arasında ilginç diyaloglar yaşandı.

Kalabalığın arasından sedye ile ambulansa getirilen vatandaş, sağlık personelinin ısrarına rağmen araca binmek istemedi. Mitinge katılacağını bir yere gitmek istemediğini belirten vatandaşı, sağlık personeli, "Sizi bu şekilde bırakamam, en azından tansiyonunuzu ölçmem lazım." diyerek ikna etmeye çalıştı.

Bu sırada, "Mersin Cumhuriyet Okurları" yazılı pankartının yanında olmadığını farkeden vatandaş, pankartının nerede olduğunu sordu. Sağlık personeli, söz konusu pankartın araçta olduğunu dile getirdi.

Sağlık ekiplerinin, "Bir yere götürmeyeceğiz, araçta biraz dinlenin" sözleri üzerine ikna olan vatandaş, ambulansa bindi. Bir süre sonra elinde pankartı ile birlikte ambulanstan inerek, kalabalığa karşan vatandaş, miting boyunca ön sıralarda yer aldı.

Bağımsız Milletvekili Kamer Genç ile de fotoğraf çektiren vatandaş, tertip komitesi sahneye davet edildiği sırada platformda olduğu görüldü.

CUMHURİYET MİTİNGİ" ATA'YI ZİYARETLE SONA ERDİ

Başkent tam iki yıl sonra yeniden Cumhuriyet mitingine ev sahipliği yaptı. ADD'nin öncülüğünde, bazı sivil toplum kuruluşlarının desteklediği "Cumhuriyet Mitingi" Anıtkabir ziyaretiyle sona erdi.

Mitingin ikinci durağı olan Anıtkabir'de, kalabalıktan sık sık hükümeti ve Ergenekon soruşturmasını protesto eden sloganlar yükseldi. Anıtkabir merdivenlerinde, vatandaşlar hep bir ağızdan 10. yıl marşını söyledi.
ADD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr Sina Akşin, mitingin Ergenekon soruşturmasına bir tepki olduğunu söyledi. Akşin şöyle konuştu:
"Miting çok iyi gidiyor. Birçokları sandı ki bu Ergenekon meselesinden korktuk, vazgeçtik. Atatürk devrimi lüks değildir, bir hoşluk değildir. Bu bir hayat meselesi. Türklüğün bu topraklarda yaşayabilmesi için Atatürk devrimlerine ihtiyaç var. Biz bunu yaşatmaya çalışıyoruz. ÇYDD ve Emekli Subaylar Derneği'nin katılmama kararını saygıyla karşılıyorum. Atatürk devrimleri sapasağlam ayaktadır. Biz ortaçağa, şeriata dönemeyiz. Atatürk devrimi 'bir daha Sevr olmasın, böyle dayatmalar olmasın' diye yapıldı.”
Tandoğan'daki mitinge katılanlar, Anıtkabir'de Büyük Önder Atatürk'ü ziyaret ettikten sonra dağıldılar.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim