• BIST 107.950
 • Altın 173,641
 • Dolar 4,0737
 • Euro 4,9583
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 16 °C

Çılgın bir maç!

Çılgın bir maç!
Türkiye'nin Çek Cumhuriyeti karşısında 2-0 yenik duruma düştüğü maçın son anlarında 3-2 galip gelerek elde ettiği büyük zafere dünya basınında geniş bir şekilde yeraldı.

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Bild, Türkçe olarak ''Sizin kadar sevindik'' başlığıyla yayımladığı haberde, Türklerin sevinç ve coşkularını yansıtan fotoğraflara geniş şekilde yer verdi.

''Berliner Morgenpost'' gazetesi, ''Türkiye olağanüstü dönüşü başardı'' başlığıyla verdiği haberde, maçı anlatarak, Çek Cumhuriyeti defans oyuncusu Ujfalusi'nin, ''Defansımıza çok fazla güvendik. Bunun cezasını çektik'' şeklinde konuştuğunu aktardı.

''B.Z'' gazetesi, ''3-2, Nihat Cenevre'nin kahramanı'' başlığıyla verdiği haberde, aynı şekilde maçı ayrıntılı bir şekilde anlatarak, Nihat'ın maç sonrasında ''Tarih yazdık ve yazmaya devam edeceğiz. Sıra şimdi Hırvatistan'da ve bu takımı da yenebiliriz'' dediğini bildirdi.

''Berliner Kurier'' gazetesi, ''İnanılmaz - Çekler 2-0 galip durumdayken pataklandılar'' başlığıyla verdiği haberde, ''Böyle bir şey olamaz. Bu oyunun içerdiği dram, duygu ve çılgınlık, normal olarak tüm Avrupa Şampiyonası'na yeter'' şeklinde görüşe yer verdi.

''Die Welt'' gazetesi, ''Türkiye olağanüstü moraliyle çeyrek finale yükseldi'' başlığıyla verilen haberde, hiç kimsenin, maç sırasında 2-0 yenik duruma düşen Türk milli takımının yeniden canlanarak bu maçı kazanacağını tahmin etmediğini savundu.

''Frankfurter Allgemeine Zeitung'' gazetesi de maçı ''Cech'in bir hatası, Nihat'ın 2 golü'' başlığıyla değerlendirdi.

Almanya'da yaşayan Türklerin sevinç gösterilerine geniş şekilde yer veren Alman televizyonları ve radyoları da Türk milli takımının inanılmaz bir maç oynayarak, Avrupa Şampiyonası'nın en güzel karşılaşmasını sunduğu görüşüne yer verdiler.

Almanya'nın tüm şehirlerinde yaşayan Türkler sokaklara dökülürken, Berlin polisi, başkentte de yaklaşık 25 bin Türkün ''Kudamm'' adlı ana caddede sevinç gösterileri yaptıklarını, yaklaşık 500 aracın da bir konvoy oluşturduğunu bildirdi. Polis, kutlamaların büyük ölçüde olaysız geçtiğini, küçük kavgalar nedeniyle gözaltına alınan 8 kişinin de serbest bırakıldığını kaydetti.

REUTERS: OLAĞANDIŞI BİR MÜCADELE

Reuters haber ajansı, 2 farkla yenik durumdayken son 15 dakikada attığı 3 golle sahadan galip ayrılan Türkiye için, ''Olağandışı bir mücadeleyle çeyrek finaldeki yerini ayırttı'' ifadesini kullandı.

Ajans, Çeklerin, Arda Turan'ın 75. dakikadaki golüne kadar çeyrek finale çıktıklarını garanti gözüyle baktıklarını, ancak kaleci Petr Cech'in büyük hatasının pahalıya mal olduğunu, perdeyi attığı ikinci golle kapatan Nihat Kahveci'nin, Çek Cumhuriyeti'nin Viyana rüyasını sona erdirdiğini belirtti.

Haberde, Çek Cumhuriyeti'nin kaptanı Tomas Ujfalusi'nin, ''Çok üzgünüm. Bu maçı kazanmalıydık'' şeklindeki açıklamasına da yer verildi.

Maçın en iyi oyuncusu olarak kaptan Nihat Kahveci'yi seçen UEFA da internet sitesinde maça geniş yerdi.

''Maçın son 3 dakikasında 2 gol atarak ekibinin çeyrek finale çıkmasını sağlamak, genellikle bir milli takım kaptanının görevlerinden biri değildir. Ancak bu, Nihat Kahveci için olağan bir gece değildi'' ifadesini kullanan UEFA, futbolcunun, ''90 dakika boyunca çok çalışması, önemli dakikalarda pozisyonların içinde olması, maçın sonunda muhteşem bir final yapması'' nedeniyle maçın adamı seçildiğini belirtti.

İngiltere'nin The Independent gazetesi, ''Nihat'ın iki golü Çekleri şok etti'' başlığını kullandığı haberde, Çeklerin dramatik bir şekilde şampiyonaya veda ettiğini yazdı. Türk milli takımındaki 3 futbolcunun dün üniversite sınavına girdiğini hatırlatan gazete, ''Bu 3 futbolcu, sınavı kazansın veya kazanmasın dünü unutamayacak'' ifadesini kullandı.

The Independent da kaleci Petr Cech'in hatasının üzerinde durdu ve dünyanın en iyi kalecileri arasında gösterilen Cech'in, topu elinden kaçırarak yılın en büyük hatasını yaptığını belirtti.

Gazete, Türk milli takımının ilk yarıda iyi oyun oynayamadığını, ancak ilk golü atmasının ardından müthiş bir hava yakaladığını kaydetti.

''Fatih Terim, etkisiz kalan Semih Şentürk'ü oyundan alarak ve Tuncay'ı ortaya çekerek kurnaz bir hamle yaptı'' ifadesini kullanan The Independent, Cech'in ilk kurtarışını 56. dakikada yaptığını kaydetti.

The Guardian gazetesi ise Cech'in büyük hatasının, Türkiye'nin muhteşem dönüşüne neden olduğunu yazdı ve Türkiye'nin olağan dışı bir galibiyet alarak çeyrek finale çıktığını yazdı.

Nihat Kahveci'yi, Türkiye'ye maçı kazandıran oyuncu olarak gösteren gazete, Cech'in, ''Eve dönmemize neden olan şey benim hatamdı'' diyerek yenilgideki sorumluluğu üstlendiğini belirtti.

Yine İngiltere'nin The Herald gazetesi, ''Türkiye, inanılmaz bir sonuçla çeyrek finale kaldı'' ifadesini kullandı ve Türklerin, kalecisiz kazandığı maçın fazla rastlanan karşılaşmalardan biri olmadığını yazdı.

Arda Turan'ın durumu 2-1'e getirmesiyle Türkiye'nin ümitlendiğini belirten gazete, Çek Cumhuriyeti Teknik Direktörü Karel Bruckner'in mutlu bir şekilde emekliye ayrılamadığını kaydetti.

Daily Express, Türkiye'nin müthiş bir şekilde geriden gelerek galibiyeti sağladığını yazdı ve Çeklerin inanamadıkları bir dram yaşadıklarını belirtti.

Fox Sports, Türklerin neredeyse 50 yıldır Çekleri yenemediğini, ancak dünkü maçın, ''Bunu beklemeye değdiğini'' gösterdiğini yazdı.

Türkiye'nin müthiş bir geri dönüş yaparak çeyrek finale yükseldiğini belirten Fox Sports, Çeklerin, Hollanda karşısında daha önce de yaşadığı dramın tekerrür ettiğini kaydetti.

Fox Sports, sonucun, oyunun üçte ikilik bölümünde daha iyi görünen Çekler için tam bir felaket olduğunu, Türklerin maçı mükemmel noktaladığını belirtti.

Fox Sports, haberin ''Bugün Ne Öğrendik?'' kısmında, ''Pozisyonunda en iyi olan oyuncu bile hata yapar. Hiçbir zaman, Türkleri devre dışı bıraktığını sanma'' ifadesini kullanırken, Cech'in hatasını, maçın en önemli anı, Nihat Kahveci'yi de günün kahramanı olarak gösterdi.

Daily Star gazetesi, ''Nihat, Çeklere Yol Gösterdi'' başlığını kullandığı haberde, ''Oyuncunun son dakikalarda attığı iki gol, turnuva tarihindeki en olağan dışı geri dönüş oldu'' ifadesini kullandı.

Gazete, Türkiye'nin, maçın son dakikalarını, kalecisi Volkan Demirel'in, ''bir delilik anının'' sonucunda kırmızı kart görmesi nedeniyle kalecisiz oynadığını yazdı.

Fransa'nın Le Figaro gazetesi de ''Nihat Mucizesi'' başlığını kullandığı haberde, futbolcunun sansasyonel maçta son sözü söylediğini belirtti.

FRANSIZ BASINI: ÇILGIN BİR MAÇ

L'Equipe, ''Türkiye çok uzaktan geldi'' başlığıyla verdiği haberde, ''Nefes nefese maç'' ifadesini kullandı.

''Türkiye'nin hiçbir zaman maçı bırakmadığını'' yazan gazete, son dakikalarda gelen gol ile birlikte Türkiye'nin maçın penaltılara kalmasına izin vermediğini bildirdi.

Fransız gazetesi, bir önceki maça da atıfta bulunarak, ''Çekler'in, Türklerin maçı bırakmayacağı konusunda, İsviçre maçından ders almaları gerekirdi'' ifadesini kullandı.

Le Figaro ise ''Çılgın bir maç'' başlığıyla verdiği haberde, ''İsviçre'den sonra Türkiye'nin bir kez daha mucizeye imza attığı'' yorumunu yaptı.

Gazete, ''Türk futbolcuların, zihinsel olarak olağanüstü güçlü olduğunu'' yazarken, ''Türkler inanılmazı gerçekleştirdi'' ifadesini kulladı.

Le Figaro, Türk oyuncuları, psikolojik baskı altında iyi oynamayı başaran bir takım olarak tanımladı.

BBC: ''NİHAT ÇEKLERİ CENEVRE'DE ŞAMPİYONA DIŞINDA BIRAKTI''

İngiliz yayın kuruluşu BBC, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda milli takımın galibiyetini, ''Nihat Çekleri Cenevre'de şampiyona dışında bıraktı'' şeklinde duyurdu.

BBC, milli takımın galibiyetiyle sonuçlanan ve Türkiye'yi çeyrek finale taşıyan maçın ardından yayımladığı yorumda, milli takımın nefes kesici bir toparlanma gösterdiğini kaydetti.

Nihat'ın başarılı futbolunun övüldüğü BBC yorumunda, Türkiye'nin, ünlü futbolcunun attığı 2 golle Çekler karşısında yeniden hayat bulduğu ifade edildi.

Maçın önemli pozisyonlarını ve gollerini detaylı bir şekilde aktaran BBC, milli takımın ikinci yarıya, 2008 Avrupa Kupası hayallerini gerçekleştirmek için çıktığına dikkati çekti.

Nihat'ın ilk golünü ''içgüdülerine güvenmenin'' sonucu şeklinde değerlendiren BBC, ikinci golünün ise ''müthiş bir son nokta olduğunu'' vurguladı.

BBC, milli takımının çeyrek finalde sahaya kaleci Volkan Demirel olmadan çıkacağına da işaret etti.

ÖZBEK SPİKER: "ÇEK'LER AZMİN ZAFERİNE BOYUN EĞDİ"

Türkiye-Çek Cumhuriyeti maçını sunan Özbekistan Spor Kanalı spikeri, Türkiye'nin galibiyetini 'azmin zaferi olarak' nitelendirdi.

Maç esnasında Türkiye'nin 2-0 mağlup duruma düştüğü sırada İzmir'de 2006'da oynan özel karşılaşmayı dikkat çeken Özbek spiker, bu karşılaşmada da Çeklerin önce 2-0 ön geçtiğini ve daha sonra Ümit Karan'ın gölleri ile Türkiye'nin durumu 2-2 yaptığını hatırlattı.

Özbek spiker, maç esnasında yine Çek Cumhuriyeti'nin 2-0 önde olduğu sırada başka bir ilginç hatırlatmada daha bulundu. Özbek spiker, geçtiğimiz yıl Özbekistan Milli Futbol Takımı Teknik Direktörlüğü görevinden ayrılan Rus çalıştırıcı Valeriy Naponyaşi'nin 'Avrupa 2008' ile ilgili spor kanallarına yaptığı değerlendirmede: "Türkiye, İsviçre ve Çekleri yenerek çeyrek finale çıkacak." dediğini dile getirdi.

İsviçreli hakem Peter Fröjdfeldt'in bitiş düdüğüyle ise spikerin ilk dediği söz ise şu oldu: "Evet Naponyaşi siz gerçekten haklı çıktınız; Türkiye zoru başardı ve çeyrek finalde."

Özbek spiker, Türkiye'nin 2-0'lık durumdan skoru 3-2'ye getirmesini ise "İşte azmin zaferi. Çek'ler, Türk futbolcularının azmine boyun eğdi. Ve Türkiye çeyrek final yolcusu." ifadelerini kullandı.

Bu arada, bazı Özek spor muhabirleri ise maç bitimiyle CİHAN'ı arayarak tebriklerini dile getirdiler.

MAÇI İZLEYEN JAPON UÇİ, TÜRKİYE'NİN BİR EFSANE OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

13. Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri (A) Grubu'ndaki Türkiye, gruptaki son maçında Çek Cumhuriyeti'ni 3-2 yenerek çeyrek finale yükselirken, maçı izleyen Japon Uçi, Türkiye'nin bir efsane olduğunu söyledi.

Türkiye'nin kader maçına çıktığı karşılaşmayı izlemek isteyen Pekin'deki Türkler, yerel saatle 03:00 (TSİ 22:00)'de başlayan maçı dev ekrandan izledi. Pekin'de eğitim gören Türk gençleri, izledikleri maçın ilk yarısında büyük üzüntü duydu ancak ikinci yarıda gelen gollerle sevinçten çılgına döndü. Zıplayan, hoplayan, sevinç narası atan gençler, Nihat'ın 90. dakikada ceza yayı üzerinden yaptığı aşırtma vuruşun üst direğe çarpıp ağlarla buluşmasının ardından kendinden geçti. Hakemin bitiş düdüğünü çalmasıyla kalbi duracak gibi olduğu gözlenen Türk öğrenciler, 3-2'lik galibiyeti Çin sokaklarında kutladı.

Cihan Haber Ajansı'na konuşan ve maçı Türklerle birlikte izleyen Japon Uçi, Türkiye'nin 0-2'den maçı 3-2 kazanmasıyla bir efsane olduğunu, maçtan çok etkilendiğini söyledi. Türk öğrencilerden Mehmet Bağcı da hayatında böylesine bir maç izlemediğini ve hiç bu kadar heyecanlanmadığını belirtti.

Bağcı ve arkadaşları maçın bitiminin ardından havanın aydınlanmasıyla okulda derse gideceklerini ifade etti. Türk gençleri kutlamalarını sokakta sürdürdü.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Şişli’de 2010 Yaz Spor Okulları Tüm Hızıyla Devam Ediyor03 Ağustos 2010 Salı 00:00
 • Tarih yazan Türk!30 Temmuz 2010 Cuma 00:00
 • Süper Lig fikstürü çekildi21 Temmuz 2010 Çarşamba 00:00
 • Eskilerle Yaniler BJK Nevzat Demir Tesislerinde Birarada23 Haziran 2010 Çarşamba 00:00
 • Mini Voleybol Coşkusu22 Haziran 2010 Salı 00:00
 • Beşiktaş Hilbert’ine bugün kavuşuyor.21 Haziran 2010 Pazartesi 00:00
 • Quaresma İstanbul'da!19 Haziran 2010 Cumartesi 00:00
 • ÇEVRE İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER14 Haziran 2010 Pazartesi 00:00
 • İşte 12 dev adamın aday kadrosu!09 Haziran 2010 Çarşamba 00:00
 • Ezeli rekabette 364. randevu27 Mart 2010 Cumartesi 00:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim