• BIST 110.059
 • Altın 174,736
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 9 °C

CHP il başkanları kararını verdi!

CHP il başkanları kararını verdi!
Kritik CHP İl Başkanları Toplantısı sona erdi. Toplantıda 77 il başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkan adaylığına evet derken, 4 il başkanı Deniz Baykal ile yola devam edilmesi görüşünü bildirdi.

CHP Genel Merkezi'nde saat 10-30'da başlayan toplantı sona erdi. Toplantıda tek tek söz alan il başkanları hafta sonu yapılacak kurultayda genel başkanlık için görüşlerini bildirdi. 77 il başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığını desteklerken, Antalya, İzmir, Adana ve Ağrı il başkanları ise Deniz Baykal ile yola devam edilmesi kararı alınmasını istedi. Toplantının ardından bir bildiri yayınlanması bekleniyor.

"BAYKAL'IN ADAYLIĞINI UYGUN GÖRMÜYORUZ"

İl Başkanları toplantısından sonra yapılan açıklamada, verilen kararın 76 il başkanının onayıyla alındı ifade edildi. Ankara İl Başkanı Ali YIldızlı tarafından yapılan açıklamada, Deniz Baykal'ın adaylığının bu aşamada uygun görülmediğinin altı çizildi. 77 İl başkanı adına yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun adaylığının yoğun destekle alındığı belirtildi.

Açıklamadan sonra il başkanlarının Deniz Baykal'ı ziyaret edecekleri de bildirildi. Gürsel Tekin, ziyaret için haber beklediklerini söyledi.

KILIÇDAROĞLI: ADAYLIĞIM ONAYLANDI

Kılıçdaroğlu toplantıdan çıkan sonuçtan memnun olduğunu açıkladı. Kılıçdaroğlu, adaylığının parti içinde mutabakatla onaylandığını söyledi.


Öte yandan bir televizyon programına katılan Kılıçdaroğlu, "Kurultay için bir endişem yok, Baykal 'adayım' derse bile adaylıktan çekilmem söz konusu değil, kurultayda sağduyunun hakim olacağını düşünüyorum" dedi.

Bu arada il başkanları genel merkeze gelişlerinde gazetecilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Bazı il başkanları gazetecilerin soruları karşısında genel başkanlık konusundaki görüşlerini açıklarken, İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, sorulara ''teşekkür'' ederek karşılık verdi.
CHP Sözcüsü ve Genel Sayman Mustafa Özyürek, il başkanları toplantısına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Yılmaz Ateş, 'Önder Sav bizi sırtımızdan bıçakladı' diye açıklamada bulundu. Siz de aynı kanaatte misiniz'' sorusu üzerine, kurultay öncesinde bu tip tartışmaları gereksiz bulduğunu söyledi.

Özyürek, bugün kurultaydan sonraki en önemli kurul olan il başkanları toplantısının yapılacağını ve kurultayın değerlendirileceğini belirterek, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinin büyük çoğunluğunun oyuyla dün yaptıkları açıklamada Baykal'ın göreve dönmesini istediklerini ifade etti.

''KOMPLONUN İÇİNDE GİBİ DÜŞÜNMEYİZ''

''Sayın Baykal'ın göreve dönmesini talep etmemiz Sayın Kılıçdaroğlu'na karşı olduğumuz için değil...'' diyen Özyürek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bir haksızlığa uğramıştır Sayın Baykal, komploya uğramıştır. Bu komployu püskürtmek, bu komploculardan hesap sormak için Deniz Baykal'ın tekrar göreve gelmesinin daha doğru olacağını ifade ettik. Elbette Deniz Baykal'ın tecrübesiyle, birikimiyle, laik demokratik cumhuriyeti savunmadaki azmiyle daha etkili olacağını düşünüyoruz. Kurultay süreci demokratik bir süreçtir. Sayın Kılıçdaroğlu da aday olduğunu ifade etmiştir. Sayın Genel Başkan nasıl bir değerlendirme yapar, o kendi takdirlerindedir. Biraz sonra il başkanları da bu konudaki görüşlerini ifade edecekler.

Dün de ifade ettim, biz komplo derken hükümet tarafından Deniz Baykal'a yönelik düzenlenmiş komployu kastettik. Yoksa arkadaşlarımızın farklı bir tavır alması, Sayın Kılıçdaroğlu'nu desteklemiş olması nedeniyle bir komplonun içinde gibi bir değerlendirme, bizim kesinlikle düşünmediğimiz bir nitelemedir. Şimdi il başkanlarımız değerlendirmesini yaparlar, ona göre yolumuza kurultay olarak devam ederiz. Bu tür tartışmalara girmeyi doğru bulmuyorum. Dün beraber çalıştığımız arkadaşlarımıza bir gün sonra farklı farklı suçlamalar doğru değildir.''

Bir gazetecinin, ''Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıklamasının ardından Baykal ile ilgili ifadeler medyada yer aldı'' sözleri üzerine Özyürek, ''Bilemiyorum, kendisi değerlendirmeleri yapar, kendi açıklamalarını yapar. En doğrusu odur. Şimdi il başkanlarımız örgütlerinin de görüşlerini, değerlendirmelerini alarak, görüşlerini ifade edeceklerdir. Önemli olan kurultayın sahibi örgütün konuşmasıdır'' dedi.

Özyürek, ''Genel başkanlık yarışına iki isim mi girer'' sorusu üzerine, bunun Deniz Baykal'ın takdiri olduğunu belirterek, ''Biz değerlendirmemizi yaptık, talebimizi ortaya koyduk. Sayın Baykal önce kendi kişisel konumu itibariyle bunu değerlendirecektir. Partinin geldiği nokta itibariyle bu değerlendirmeyi yapacaktır'' diye konuştu.

''KOMPLOYLA KENARDA KALMAMALI''
CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen de toplantıya gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Amaçlarının, partilerinin birliği ve bütünlüğü olduğunu, Deniz Baykal'ın da bunu ifade ettiğini vurgulayan Sevigen, yaşananın bir süreç olduğunu ve herkesin aday olma hakkı bulunduğunu söyledi.

CHP'nin demokratik bir parti olduğunu, herkesin düşüncelerini net olarak ifade ettiğini belirten Sevigen, şöyle konuştu:

''Destekleyen de olur, 'beklesin' diyenler de olur, 'bir başka adayım' diyenler de olur ama 'CHP Genel Başkanı'na yapılan komplonun hesabı sorulsun' diyen kesim de var. Ben de onlardan bir tanesiyim. Yapanın yanına kar kalmasın düşüncesindeyiz. CHP Genel Başkanı siyasetten ayrılacaksa, şanıyla, şerefiyle... Böyle bir iftirayla, komployla kenarda kalmaması gerekir diye düşünenlerden biriyim. Bu bakımdan Deniz Bey dönsün diye elimizden gelen gayreti gösteriyorduk ama kendisinin düşüncesi 'gelmeyeceğim' dedi. İl başkanları ne der, bekleyeceğiz, göreceğiz. Mühim olan partinin birliği, bütünlüğüdür. CHP dimdik yoluna devam edecektir, hiçbir bölünme olmayacaktır.''

Sevigen, bir gazetecinin, Yılmaz Ateş'in, Önder Sav'a yönelik sözlerini hatırlatması üzerine, şunları söyledi:

''Bir yetki alıp da eğer beraber çalıştığınız insanlara haber vermeden bir başka oyun içerisine, bir başka ekibin içine girerseniz, bunun Yılmaz Bey'in söylediğinden farklı bir lafı olmaması gerekir. Hem 'yıllardır beraber olduk' diyeceksiniz, hem de bilgisi, düşüncesi olmadan arkadan vuracaksınız. Bu hoş değil. Siyasette düşersiniz, kalkarsınız; kaybedersiniz, kazanırsınız ama geriye dönüp baktığınız zaman belli bir yaşa gelmiş insanların, uzun süre beraber olmuş insanların onlar zor durumdayken kendisine sahip çıkmış insanların böyle bir anda 'ben burada kalayım' diye arkadaşlarını vurması, yaralaması hoş değil. Ve göreceksiniz, yıllar geçse de yaptığınız iyi, kötü her şey unutulur ama eğer ihanet ettiyseniz, birisini arkadan vurduysanız o hiç unutulmaz. İnsanların siyasi hayatında bir leke olarak, kambur olarak sırtlarında kalır.''

''ADAYLIK İHANET DEĞİLDİR, HERKES ADAY OLABİLİR''
Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisinin de yakın çalışma arkadaşı olduğunu ve adaylığına karşı olmadığını belirten Sevigen, Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkanlığı kazanması halinde başarılı olması dileğinde bulundu.

Sevigen, bir gazetecinin, ''Adaylık ihanet mi'' sorusunu, ''Olur mu, ne münasebet. Adaylık ihanet değildir. Başkası da aday olabilir, Kemal Bey de aday olabilir. Biz başka bir konuyu değerlendiriyoruz. Adaylık konusunda bir problem yok, herkes aday olabilir. CHP adaysız kalmaz, mutlaka biri genel başkan olup yola devam edecek'' diye yanıtladı.

Mehmet Sevigen, ''Deniz Baykal'a yapılan komploda parti içinden birilerinin parmağı olabilir mi'' sorusu üzerine de, ''CHP'de parti içinden Deniz Baykal'a komplo yapılacağına inanmıyorum. Deniz Baykal'ın başında olduğu bir CHP'de komplo daha kolay ortaya çıkar diye düşünüyordum ama bunu Deniz Baykal bilir'' dedi.

İL BAŞKANLARI KILIÇDAROĞLU DİYOR

Bu arada içeriden gelen ilk bilgilere göre, görüş açıklayan 28 il başkanından 24'ü KIlıçdaroğlu'na destek vereceklerini açıkladı.

İSTANBUL DA KILIÇDAROĞLU DEDİ

Kılıçdaroğlu açıklamayı, “çok mutluyum bu mesaj Sayın Baykal’a yakışan bir açıklama” şeklinde değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu İl Başkanları toplantısında kendi adaylığının desteklenmesi yönünde bir karar çıkmasını beklediğini söyledi.

Genel başkanlıktan istifa eden Deniz Baykal, CHP il başkanlarına yazılı mesaj gönderdi. Baykal, mesajında  ''Birlik ve beraberliğimizi koruyalım. Etik dışı baskılara göğüs gerelim. Partinize sahip çıkın. Partiyi ayrıştırmadan kurultaya gidin'' vurgusu yapmıştı.

GENÇLİK KOLLARINDAN KILIÇDAROĞLU'NA DESTEK

44 il gençlik kolu başkanının da Kılıçdaroğlu'na destek verdikleri ifade edildi. Toplantıda Baykal'ın mesajı da olumlu karşılandı.

İZMİR TEŞKİLATINDAN BİR GRUP YARIN AÇIKLAMA YAPACAK

CHP İzmir İl Teşkilatı'nda bir grup da yarın Kılıçdaroğlu'na destek vereceklerini açıkladı.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim