• BIST 102.602
 • Altın 192,894
 • Dolar 4,6318
 • Euro 5,4611
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 26 °C

Bugün 28 Ağustos 2057 – Salı

Bugün 28 Ağustos 2057 – Salı
Abdullah Gül, yarın Meclis'ten Köşk'e çıkacak. Gazeteci yazar Mehmet Ali Bulut, Ankara hakkında 1700 yılında vefat eden Uşşaki Baba'nın öngörüsünden hareketle ne yazdı?

Anadolu Ajansı Gündemi.  

 

         1- Türk Birleşik Devletler Başkanı (TBD) Rauf Turgay Ertuğrul bugün Ankara’da toplanan “Uluslararası Uzlaştırma Komitesi Toplantısı”na başkanlık edecek. Toplantıda, eski ABD eyaletleri arasında yaşanmakta olan kanlı çatışmaların durdurulması için çare  aranacak. Toplantı Nevada’nın Türk asıllı lideri Turanson’ın talebi üzerine Ankara'da yapılıyor (Saat: 10.00)

         2- Cumhuriyetçi Hareket Parti Genel Başkanı Durdemir Buğrahan, Bursa Teknoloji Fuarı’na katılacak. Fuarda “galaktik airbus 2100” görücüye çıkarılacak. Buğrahan, daha sonra Fuar Düzenleme Komitesi Başkanı Şahbaz Naramyan’ın, onuruna vereceği yemeğe katılacak. Saat 13:00)

         3- Kıbrıs Valisi  Mahir Ahmet Dikbaş, AA'ya verdiği mülakatta “Rum azınlık haklarının göz ardı edilmeyeceğini” söyledi. Adayı terk eden Rumlara seslenen Dikbaş, “Yurdunuza dönün can ve mal güvenliğiniz Türk adaletinin teminatı altındadır” dedi.

         4 – Hint Başbakanı SinHa Mirjau, Hint Deniz’inde “yönlendirilmiş yapay depremler” projesi ile ilgili tatbikat için Türkiye’nin onayını beklediklerini söyledi. İki gündür Ankara’da bulunan Mirjau, Başkan Ertuğrul’un onu kabul etmesini bekliyor.

         5- İngiltere Büyükelçisi Edward Hillston, İrlanda Cumhurbaşkanı’ın Türkiye’yi ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, “Bu ingiltere’ye bir hakarettir. Biz bunu kabul edemeyiz” dedi.

        6- İran Cumhurbaşkanı Haşimcan Turkestani tatilini geçirmek için İstanbul’a geldi. Turkestani tatilini Büyükada’daki malikanesinde geçirecek.

         7- Girit ve Mora’daki isyanlarda yaralananlar, Başkanın tahsis ettiği uçakla tedavi için Ankara’ya getirildi. Yaralılar Gata Askeri Hastanesinde tedavi altına alındı. İsyancı lider Yannadis, “Bizim tek amacımız, BTD ile birleşmek. Hiçbir güç bizi bundan alı koyamaz” dedi.

         8- İsrail Başbakanı Simon Houffman, Yeni Kardeşlik Örgütü’nün, Yahudi vatandaşlara karşı giriştiği kanlı eylemlerin durdurulması için Türkiye’den yardım istedi.

            9- Rus Federasyonu Başkanı Nadya Norovski, bir soru üzerine yaptığı açıklamada “Türkiye ile stratejik ortaklıklarının sürdüğünü, Türk Rus dostluğunun tarihi temelleri bulunduğunu ve kolay kolay sarsılmayacağını” söyledi. Türk jetlerinin Kuzey Buz Denizi üzerinde keşif uçuşu yaptığı yolundaki iddiaları da yalanladı. Norovski, gençlik aşkını yaşadığı Antalyayı bu yıl da ziyaret edeceğini söyledi.   

         10- Maliye Bakanı Kerakin Buğdaycıyan, bütçenin fazla verdiğini söyledi. Piyasadaki hareketliliği arttırmak için de vatandaşları para harcamaya çağırdı.

         11- Erivan’da yapılacak “Kafkas ve Türk Halkları Folklor Yarışması”,  konfedarasyonun 180 üye ülkesi tarafından canlı yayınlanacak. Açılışı konuşmasını yapmak üzere Erivan’a gelen TBD Kardeş Halklar Bakanı Nergis Azadbeg büyük sevgiyle karşılandı.

         12- Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü yeni geliştirilen ve biri yüz veren bir buğday tohumunu çiftçilere tanıtacak. (Saat: 14.00)

         13- Türkiye Kamu-Sen şube başkanları Başkent Öğretmenevinde toplanacak. Toplantı’da uzay istasyonlarındaki çocukların eğitim sorunları ele alınacak. (Saat: 10.00)

         14- Taşkent Barış, Demokrasi ve Emek Şenlikleri çerçevesinde ''Farklı inançların barış içinde bir arada yaşaması'' konulu panel yapılacak. Panele Anadolu Federasyonu adına katılacak Diyanet İşleri Başkanı Ruhsati Gülen bugün Taşkent’e gidiyor (Saat: 15.00)

         15- Çin Büyük Elçisi Lahu Ma Chin,  genelkurmay’ın web sitesinde yer alan haritanın iyi niyet taşımadığını ileri sürerek BTD Dışişleri Bakanlığı nezdinde protestoda bulundu. Genelkurmay Başkanlığı’nın sitesinde yer alan haritada Çinin kuzeyi Doğu Türkistan Cumhuriyeti olarak gösterilmişti.

         16- 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül anılacak. Cumhurbaşkanı Gül’ün kurduğu Dönüşüm Projeleri Enstitüsü’nde düzenlenecek anma programına, çok sayıda devlet başkanı, başbakan ve düşünür katılacak. Program için Ankara’ya gelen Kore Konfederasyonu Devlet Başkanı Van Ti Nau, “Türk milletini kıskanıyorum. İki asra iki büyük zeka ile giriş yapmasını bildi. Bugün Türkler ikinci Osmanlı dönemini yaşıyorlar. İki asra iki dev adam sığdırabilmek büyük bir şans. Tanı, Türkleri seviyor…” dedi.

            * * *

            Nasıl?

Beğendiniz mi Gündemi?

AA Genel müdürü sevgili dostum Hilmi Bengi ne der bilmem ama, gönlüm böyle arzu ediyor. Tabi böyle düşünmek için de gerekçem var.

Ben inanıyorum. Bu millet tarihte üstlendiği misyonu yine üstlenecek ve adalet ve barışın temini olacak…

Çünkü dünyanın yeniden adalete ve merhamete ihtiyacı var…

İki süper gücün biri ölünce ikincisi gemi azıya aldı. Adalet ve demokrasi diye dünyanın önüne koyduğu rezalet bak:

Vietnam ve Irak!

Eğer sırtlanlar koyun sürülerine bekçi olsaydı, dünya bu kadar kana bulanmazdı.

Tanrı, küfrü abad eder ama zulmü asla! O yüzden, çok yakında ABD’nin bu zulmünün, kendisine döndüğünü göreceğiz. Ben inanıyorum.

Ve inanıyorum ki, onların boşalttığı yeri insanlık adına Türk milleti dolduracaktır.

Bunun için maddi bir çok sebep var; ama ben size bir manevi sebepten söz edeceğim:

 

1700 yılında vefat etmiş bir dervişin Ankara ile ilgili öngörüsünden!

Öngörü (keramet) Uşşaki Babaya ait.

Ben metni size tam doğru aktarayım diye kitabı aradım ama bulamadım. Dolayısıyla aklımda kalanıyla yetineceğiz.

Şöyle diyordu:

Me’va-yı nâzenine kim elif (A) olsa efser

Labüd olur o me’va İstanbul ile hemser.

 

Nun vel kalem başından alınsa nun-i Yunus (N)

Aldıkta harf-i diger olur bu mana izhar

 

Kiftah-ı Sure-i Kaf, serhaddi kaf ta Kaf (K)

Mazmun olsa gerektir ra-ıyı ( R ) Resul peymber.

 

Ha-yı hevayla ( He) ahir olur bu mana zahir

Bunu böyle söyledi Uşşaki abd-i çaker!

 

A  N  K  R  A! (Eski dilde kelimenin sonuna gelen ‘he’ (a) okunur)

Uşşaki dede, taa 1600’lerin sonlarından bugünleri ve yarınları görerek, Ankara’n İstanbul ile baş başa geleceğini, onun dünya üzerinde icra ettiği misyonu Ankara’nan üstleneceğini görüyor söylüyor.

Ben de sadece, yakıştırmalarla o günleri tasvir etmeye çalıştım…

Benim acizane kanaatime göre, Gül’ün cumhurbaşkanlığı, bu milletin makus talihini değiştirecek, onun bahtını karartan, meşum büyüyü bozacak ve bizi en fazla 15 – 20 yıl içinde muasır medeniyetlerin de önünde ve ötesinde bir zirveye oturtacaktır.

Çünkü bu millet kartal yavrusudur!

Tavuğun altına konulmuş yumurtadan çıktığı ve etraftakiler de ona “sen tavuksun sen tavuksun” detikleri için uçmaya cesaret edemiyordu.

İşte Gül umuyoruz ki,!bu milleti uçuracak umudun kapılarını aralıyor.

Biri beni yuvadan itsin artık. Uçmak istiyorum çünkü?

*  *  *

Bu arad Gül kelimesi, 56’ya tekabül ediyor. Ve gül, Resul’ü temsil ediyor.

Umarız ki 56 yaşında geleceği bu makamda icra edeceği iyiliklerle, milletin de bahtını değiştirir. Bu milleti eski misyonuna dünyaya huzur ve barış getiren misyonuna yükseltir.

Biz umut etmekle mükellefiz, siz yapmakla Sayın Gül!…

Hadi vira bismillah!
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Çanakkale Turu Fiyatları Ne Kadar10 Mayıs 2018 Perşembe 19:21
 • Size Özel Kapı Sistemleri28 Nisan 2018 Cumartesi 17:01
 • Alem Sohbet İle Keyfi Yaşayın16 Nisan 2018 Pazartesi 20:57
 • Teşvikiye Camii’nde yangın15 Nisan 2018 Pazar 20:08
 • Promosyon Bez Çanta Dönemi Başladı12 Nisan 2018 Perşembe 16:48
 • Lüks ve Ucuz Davetiyenin Adresi Mert Davetiye08 Nisan 2018 Pazar 18:10
 • Muhabbet.org İle Mobil Sohbetin Zamanı Geldi06 Nisan 2018 Cuma 15:27
 • Adasu Temizlikte Kalitenin Adı03 Nisan 2018 Salı 15:51
 • Harika Gümüş Takıların Adresi Midyat Gümüş02 Nisan 2018 Pazartesi 00:11
 • Geçmişten Bugüne Sağlık Lojistik29 Mart 2018 Perşembe 17:19
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim