• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 11 °C

Bu gece Berat Kandili

Bu gece Berat Kandili
Af ve Mağrifet gecesi olarak idrak edilecek olan Berat Kandili Programı ve Diyanet İşleri Başkanı'nın mesajı...

Bardakoğlu'ndan kandil mesajında eğitim vurgusu 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, 27 Ağustos Pazartesi gününü 28 Ağustos Salı'ya bağlayan gece olan Berat Kandili'nin af, merhamet ve mağrifet gecesi olarak idrak edileceğini belirterek, 'Müslümanlar'ın, Yüce Allah'ın bağışlamısyla günahlardan arınmayı umdukları, kutlu bir zaman dilimi olan bu gece, aynı zamanda Kur'an ayı olarak da kabul edilen rahmet ve mağfiret mevsimi mübarek Ramazan ayına yaklaştığımızı müjdelemektedir' dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Bardakoğlu, bireysel ve toplumsal huzur için doğru ve güvenilir kaynaklara dayalı bir din algısının manevi ve ahlaki gelişimi için de sağlıklı bir din eğitiminin vazgeçilmez bir önem taşıdığını vurgulayarak, üç ayların manevi gölgesinde İslam'ın Kur'an ve sünnet kaynaklı evrensel mesajının insanın evrene bütüncül bakarak kendini anlamlandırması ve yaratılışın nihai anlamının kavranması için bir fırsat olduğunu dile getirdi.

İslam dininin insanın özünün bozulmasını önlemeyi diğer yandan da bireyin kendisini çevresi ve Allah ile ilişkilerini sağlıklı şekilde kurabilecek bir iç barış ve özgüvene kavuşmasını gaye edindiğini belirten Bardakoğlu, islamın dünya ahiret, madde ve mana dengesi ile iman, akıl, düşünce ve duygu bilginin ahenkli birlikteliğine de büyük önem verdiğini ifade etti. Bardakoğlu, şunları kaydetti:

'Berat Kandili'nin aydınlattığı manevi ortam, bizlere böyle bir dengeli hayatı kurmamızı, dinin genel ibadet ve hayır anlayışına uygun olarak kendimiz ve çevremiz için yararlı davranışlarda bulunmamızı sağlayacak bir bilinç tazeleme imkanı sunmaktadır. Bu bilinç tazelemenin ve yenilemenin gerçekleşebilmesi için önce Cenab-ı Hakk'a içtenlikle yönelmek, işlediğimiz hata ve günahlardan dolayı pişmanlık duyarak ondan af dilemek, benzeri hata ve günahları bir daha işlememek için kararlı bir duruş sergilemek ve istikamet sahibi olmak gerekir.

Kur'an-ı Kerim'de ve Sevgili Peygamberimiz'in hadislerinde inanarak ve içtenlikle yapılan bir tevbe ile Cenab-ı Mevla'ya yönelen gönüllerin açılan ellerin geri çevrilmeyeceği özelikle vurgulanmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin, soydaş ve dindaşlarımızın Berat Kandili'ni tebrik ediyor ve bu gecenin, ülkemizin, İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine insanlığın hidayet barış ve huzuruna, bütün müminlerin tevbelerinin ve dualarının kabul edilerek arınma ve affedilmelerine vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum.'

***

İçinde bulunduğumuz Ağustos'un 27'sini 28'ine (Pazartesi'yi Salı'ya) bağlayan gece "Beraat Kandili" dir. "Beraat" kurtuluş anlamındaki "Beraet" kelimesinin kısaltılmış şekli olup, Müslümanların Allah'ın af ve bağışlaması ile günahlardan kurtulacağı umularak geceye "Berat Gecesi" denmiştir.

Peygamber Efendimiz hadislerinde Berat Kandili’nde Allah’ın kendisinden bağışlama dileyenleri affedeceğini, içtenlikle yapılan duaları kabul edeceğini bildirmiştir.

Hicri takvime göre Şaban ayının 15. gecesi olan "Berat Gecesinin mahiyeti, önemi, fazileti ve ihya ile değerlendirilmesi hakkında nakledilen hadis-i şerifler ve Kur'an-ı Kerim'in bazı ayetlerinin tefsirlerinde yorumlar vardır.

Kur'an tefsircilerinin Kur'anı Kerim'in tamamı Allah tarafından Berat gecesinde Levh-i Mahfuz'dan dünya semasına def'aten indirilmiş, Kadir gecesinde de Hz. Muhammed (S.A.V)'e ayetler peyderpey nazil olmaya başlamıştır.

Kıble, daha önce Kudüs'teki Mescid-i Aksa iken, Mekke'deki Ka'be-i Muazzama istikametine çevrilmesi de (bazı âlimlere göre) Berat gecesinde vaki olmuştur.

Peygamber efendimiz (S.A.V)'den Berat gecesi hakkında rivayet edilen bazı Hadis'i şerifler:

"Allah Şaban ayının 15. gecesi dünya semasında (rahmetiyle) tecelli eder ve Kelb kabilesinin koyunlarının kılları sayısından daha fazla kişiyi bağışlar (Hadisteki "Kelb kabilesinin koyunlarının kılları sayısı çokluktan kinayedir.)"

"Şaban'ın ortasında gece ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah teala o gece, güneşin batmasından itibaren fecir doğana kadar dünya semasında (rahmetiyle) tecelli eder ve: 'Yok, mu benden af dileyen onu bağışlayayım, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu musibete uğrayan ona afiyet vereyim…'der."

Resul-i Ekrem (S.A.V) bu geceyi ihya ediyor, ölüler ve diriler için dua ediyor, mağfiret diliyordu.Yaptığı önemli bir dua da şudur:

"Allah'ım, azabından affına, gazabından rızana sığınıyor, senden yine sana iltica ediyorum. Sana, senin kendine ettiğin gibi (şükr-ü) sena etmekten ve gereği gibi hamd etmekten acizim."

BU GECEDE NELER YAPILIR?

Berat gecesine ait özel bir ibadet ve kutlama şekli yoktur. Mübarek gece, varsa kaza, yoksa nafile namaz, Kur-an okuma ve dinleme, Allah'ı zikir ve peygambere salavat, ölüler ve diriler için dua, muhtaçlara yardım; kendimiz, milletimiz, vatanımız ve tüm İslam alemi ile topyekun insanlık için dua ve niyazlarla ihya edilmeye çalışılmalıdır.

Bu vesile ile tüm din kardeşlerimizin Berat Kandillerini tebrik eder, mübarek gecenin birlik, beraberlik ve huzura; milletimiz, vatanımız ve tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ederiz.

EKRANLARDA KANDİL GECESİ

KANAL 7 - 'Berat Kandili' programı, Beyazıt Camii'nden yapılacak yayınla 20.10'te ekrana geliyor. Bünyamin Topçuoğlu, Fatih Akman, Suat Göztok'un Kur'an-ı Kerim okuyacağı gecede Hadi Duran ve ekibi de ilahiler seslendiriyor.

KANAL A - Abdülkadir Şehitoğlu'nun sunacağı 'Berat Kandili Özel'de ilahiler ve Kur'an-ı Kerim olacak. Ankara Altınpark'tan 21.30'da canlı olarak izleyici ile buluşacak programda Doç. Dr. Mustafa Ağırman, udi bestekâr Bayram Şenpınar ve Hafız Mehmet Atıcı ekrana gelecek.

STAR TV - Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu ile Dosta Doğru, Beraat Kandili özel programıyla ekrana geliyor. 20.10'da yayınlanacak programda kulu Allah'a yakınlaştıracak ibadetler, bu gecede yapılması gerekenler ve tövbe kapıları anlatılıyor.

SAMANYOLU - Berat Kandili, Samanyolu ekranında özel bir programla idrak ediliyor. Reha Yeprem'in sunacağı 'Berat Kandili Özel', İstanbul Gösteri Merkezi'nden 21.40'ta canlı yayınlanacak.

Programda Uğur Işılak, Mustafa Demirci, Mustafa Keser, Bedirhan Gökçe, Hayri Küçükdeniz, Orhan Hakalmaz, Gökmen ve Yusuf Ziya Özkan sahneye çıkacak. Programda ilahiler, tevhidler, naatlar ve tasavvufi türkülerle dolu bir gece seyirciyi bekliyor.

TRT - Manisa Ulucamii'nde gerçekleştirilecek mevlit programı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'nun açılış konuşmasıyla başlıyor. Doç. Dr. Fatih Çolak, Adem Kemaneci ve İsmail Coşar'ın okuyacağı Mevlid-i Şerif'e, Mustafa Aygün İlahi Korosu ve dualarıyla Manisa İl Müftüsü Namık Hisar da iştirak edecek. Program 20.35'te seyirci ile buluşuyor.

DOST TV - 'Berat Kandili' özel programında, Berat Gecesi duasıyla Mehmet Ali Özkan, kandil sohbetiyle Metin Karabaşoğlu, Osman Sertuğ Çalışkan, okunan hatimlerin duası ile hafız Abdullah Tutar ve Seyfettin Bulut, münacat ve dualarla Arif Yıldız ekrana gelecek. 21.10'da başlayacak program canlı yayınla sabaha kadar devam edecek. • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim