• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 17 °C

Avrasya Maratonu’nda, Kenyalı atlet Cheruiyot birinci oldu

Avrasya Maratonu’nda, Kenyalı atlet Cheruiyot birinci oldu
29. Kıtalararası Avrasya Maratonu’nu Kenyalı atlet David Emanuel Cheruiyot, parkur rekoru kırarak kazandı.

Kenyalı atlet Cheruiyot, geçen yıl 2.12.52’lik derece yaparak parkur rekoru kıran Litvanyalı Mindaguas Pukstas’ın derecesini geride bırakarak 2.10.56’lık derecesiyle yeni parkur rekorunun da sahibi oldu.
      Maratonda ikinci sırayı yine Kenya’dan Mark Windot Yatich, 2.11.02’lik derecesiyle elde ederken, Etiyopyalı atlet Tariku Jufar ise 2.11.04’lük derecesiyle üçüncü sırayı elde etti.
     
     BAYANLARDA ETİYOPYALI TESEMA, BİRİNCİ OLDU

      29. Kıtalararası Avrasya Maratonu’nda bayanlarda Etiyopyalı Bayisa Alseda Tesema, 2.29.05’lik derecesiyle birinci oldu.
      Maratonda, Tesema’nın ardından Polonyalı Malgorzata Sobanska 2.31.08’lik derecesiyle ikinciliği elde ederken, Rus Olga Glok 2.31.10 ile üçüncü oldu.
      Bayanlarda birinci olan Tesema 60 bin dolarlık ödülün sahibi olurken, ikinci Sobanska 25 bin, üçüncü Glok ise 15 bin dolar para ödülü kazandı.
     
     Türk sporcular sıralaması:

      29. Kıtalararası Avrasya Maratonu’nda Türk sporcular sıralamasında erkeklerde Abdil Ceylan, bayanlarda ise Bahar Doğan birinci oldu.
      Genel klasmanda 20. olan Abdil Ceylan, 2.16.12’lik derecesiyle maratonda Türk sporcular içinde ilk sırayı alırken, Selahattin Selçuk 2.21.26 ile ikinci, Yusuf Depak ise 2.25.18 ile üçüncü sırayı elde etti.
      Bayanlarda genel klasmanda 6. olan Bahar Doğan, 2.37.28’lik derecesiyle birinci olurken, Türk sporcular içinde Mehtap Sızmaz 2.37.41 ile ikinci, Lale Öztürk 2.41.49 ile üçüncü oldu.
      Tekerlekli sandalye dalında ise Ömer Cantay, 2.01.34 ile birinci, Deniz Acar 2.19.38 ile ikinci, İranlı Esma Eil Hosseinpour da 2.26.17 ile üçüncü sırada yer aldı.
     
     "İLK"LERİN MARATONU...

      Her geçen yıl artırılan ödüllerle başarılı atletlerin yoğun katılım gösterdiği Kıtalararası Avrasya Maratonu’nun 29.’su, kendi alanında birçok ilke sahne oldu.
      800’ün üzerinde atletin kayıt yaptırdığı maratonu, tamamlayanların sayısının 667 olduğu bildirildi.
      Atletizm Federasyonu Başkanvekili Münir Yaraş, geçen yıl 599 kişinin tamamladığı yarışı bu yıl 667 kişinin bitirdiğini bunun da bir rekor olduğunu kaydetti.
      Yaraş aynı şekilde, 15 kilometre koşuya ilginin de fazla olduğunu, geçen yıl bin 460 olan bitiren sayısının bin 800’ün üzerine çıktığını ifade etti.
      Kenyalı atlet David Emmanuel Cheruiyot’nun 2.10.56’lık derecesiyle yeni parkur rekorunu kırdığı maraton, Amsterdam Maratonu ile bu yılın en hızlı yarışı oldu. Amsterdam Maratonu’nda da 2.20.00’ın altında dereceyle 29 atlet yarışı tamamlamıştı.
     
     1.’LERE ÖDÜLLERİ DEVLET BAKANI YAZICI VERDİ

      29. Kıtalararası Avrasya Maratonu’nda erkek ve bayanlarda birinci
      olanlara ödüllerini Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı verdi.
      Maraton bitiş noktasının yanında kurulan platformda gerçekleştirilen ödül töreninde, ilk 3’e girenlere kupa, madalya ve para ödüllerini sembolize eden büyük çekler verildi.
      Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Yazıcı, erkeklerin birincisi Cheruiyot ve bayanların birincisi Etiyopyalı Atsede Bayisa Tesema’ya ödüllerini verirken, ikincilere İstanbul Valisi Muammer Güler, üçüncülere de Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ödül verdi.
     
     EN BÜYÜK ÖDÜLÜ CHERUIYOT KAZANDI

      Yarışın birincisi Kenyalı Cheruiyot 1.’lik ikramiyesi olarak 60 bin, parkur rekoru kırdığı için 10 bin ve toplamda 70 bin dolar ödül kazandı.
      Bayanlarda birinci olan Tesema ise birincilik ikramiyesi olarak 60 bin dolar kazandı.
     
     CHERUIYOT SON METRELERDE YAPTIĞI ATAKLA KAZANDI

      29. Kıtalararası Avrasya Maratonu’nun birincisi Kenyalı Cheruiyot,
      yarışın başından itibaren önde yer aldığı gruptan hiç kopmayıp, son metrelerde yaptığı atakla birinciliğe ulaştı.
      Boğaz Köprüsü geçilirken yaklaşık 70 kişilik bir kalabalığın önde gurup oluşturduğu maratonda, Yenikapı’ya gelinirken gurup yaklaşık 35 atlete düştü.
      Maratonun 21. kilometresini 20 kişilik grup birlikte geçerken, öndeki 6 göğüs numaralı Kenyalı Leonard Mucheru Maina dikkat çekti.
      30. kilometreden sonra öndeki grup 5 kişiye düşerken, Galatata
      Köprüsü’ne de ilk sırada giren Maina’nın arkasındaki atletler Kenyalı Raymond Kipkoech, Etiyopyalı Tariku Jafur, Kenyalı David Emmanuel Cheruiyot ve Kenyalı Mark Windot Yatich olarak sıralandı.
      Kabataş’a gelinirken atletler arasında tempo arttırmalar başladı. 34 göğüs numaralı Cheruiyot diğer 4 atlete göre daha iyi bir performans ortaya koyarak yarışın birincisi oldu.
     
     MARATONDAN NOTLAR

      -Bu yıl ikinci kez atletlerin ayakkabılarına takılan çipli sistemle koşulan maratonda kontroller, geçen yıl olduğu gibi sadece start ve bitiş noktalarında yapılmadı. Parkur boyunca belirli noktalarda atletlerin dereceleri kaydedildi.
      -Atletler, belirli mesafelerde yol kenarına konulan su ve ıslak sünger ile serinlemeye çalışırken, bu noktalarda sporcular için soyulmuş elma da hazır tutuldu.
      -Boğaz Köprüsü çıkışından sonra Zincirlikuyu dönüşüne yakın noktada tekerlekli sandalyeli maratonculara yol açmak için yolda duraksayan ambulans, naklen yayın araçları ve basın aracı bir ara maratoncuların yolunu daraltınca sıkışıklık yaşandı.
      -Maraton güzergahı boyunca vatandaşlar ev ve iş yerlerinin pencerelerinden sporcuları alkışladı.
     
     15 KİLOMETRELİK KOŞUDA CİNSİYETLER KARIŞTI

      15 kilometrelik koşuda bazı atletlerin cinsiyetinin yanlış kaydedildiği
      ortaya çıktı.
      Genel klasmanda 1. olan Etiyopyalı Shimelis Girma’nın kayıtlarda bayan olarak geçmesi şaşkınlık yarattı. Daha sonra bu hata düzeltildi.
      Türkler tasnifinde ise önce Fadime Suna 3. olarak bildirildi. Ancak yarışta 3. olan Nilay Esen’in erkek olarak kaydedildiği için sıralamada görülmediği fark edilince, bu yanlışlık da düzeltilerek Nilay’ın 3.
      olduğu açıklandı.
     
     YARAŞ: "PERFORMANS VE KATILIM OLARAK ÇOK BAŞARILI"

      Atletizm Federasyonu Başkanvekili Münir Yaraş, 29. Kıtalararası Avrasya Maratonu’nun performans ve katılım olarak çok başarılı geçtiğini ifade etti.
      AA muhabirine maratonu değerlendiren Yaraş, "29 kişi 2.20.00’ın altında yarışı tamamladı. Büyük bir yarış için büyük bir performans oldu. Bu rakamla performansı Amsterdam Maratonu ile eşitledik. Önümüzdeki hafta Newyork Maratonu bakalım kaç kişi 2.20.00’ın altında koşacak" diye konuştu.
     
YALAŞIK 100 BİN KİŞİ ASYA’DAN AVRUPA’YA KOŞTU
      29. Kıtalararası Avrasya Maratonu organizasyonu içinde düzenlenen halk koşusu yapıldı.
      Acıbadem Köprüsü altında saat 09.30’da, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın verdiği startla başlayan 8 kilometre mesafeli koşu, Boğaziçi Köprüsü, Mecidiyeköy girişi, Mecidiyeköy, Şişli Camii önünden Şişli, Osmanbey ve Harbiye’nin ardından Taksim Meydanı’nda tamamlandı.
      Start öncesi 10. Yıl Marşı çalındı ve şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
      Koşuya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da katıldı.
     
     TOPBAŞ: "100 BİNİ AŞKIN KİŞİ KATILDI"

      Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, halk koşusuna 100 bini aşkın kişinin katıldığını söyledi.
      Topbaş, halk koşusu’nun geçen yıllara oranla daha fazla bir katılımla gerçekleştirildiğini ifade ederek, "100 bini aşkın katılım var.
      ’Sağlıklı Çevre, Sağlıklı Nesiller ve Yaşanabilir Bir Kent İçin Koşuyoruz" sloganıyla gerçekleştirdiğimiz bir organizasyon. Bu nedenle çok anlamlı. Ayrıca dünyaya tek yumruk, tek yürek olduğumuzu haykırmak adına önemli. Bu coşkuyu paylaşmak çok güzel. Şehitlerimizin de nefeslerini hissettiğimiz bu duyguları yaşatan bir koşu gerçekleştiriyoruz" dedi.
      Kadir Topbaş, yarın Cumhuriyet Bayramı’nı geçmiş yıllardan farklı bir şekilde kutlayacaklarını ifade ederek, "Yarın sabah saatlerinden başlayarak geç saatlere kadar Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayacağız. Bu yıl çok farklı bir program düzenledik. Tüm halkımızı kutlamalara bekliyoruz.
      Gerçekleştireceğimiz güzel kutlamayla birlik ve beraberliğimizi bütün dünyanın algılanmasını ve bu milletin kıyamete kadar payidar olacağını haykırmak istiyoruz" diye konuştu.
     
     TERÖR ÖRGÜTÜNE BAYRAKLI PROTESTO

      Organizasyon bu yıl Cumhuriyet Bayramı’ndan bir gün önce gerçekleştirildiği için halk koşusuna katılanlar Türk bayraklarıyla koştu.
      "Bayrağını eline alan gelsin" çağrısıyla İstanbullular’ı halk koşusuna çağıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ayrıca start noktalarında koşuya katılanlara Türk bayrağı dağıttı.
      Katılımcıların büyük bölümünün bayrak taşıdığı koşuda, terör örgütü PKK protesto edildi.
      Koşu boyunca sık sık "Kahrolsun PKK", "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Bir ölür bin diriliriz" sloganları atıldı.
     
     "BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ’NDE RENKLİ GÖRÜNTÜLER"

      Halk koşusuna katılanlar özellikle Boğaziçi Köprüsü üzerinde ilginç görüntüler oluşturdu.
      Yanlarında getirdikleri yiyeceklerle köprüde kahvaltı yapanlar, satranç oynayanlar, gitar çalıp şarkı söyleyenler, köprü manzarasında romantik anlar yaşayanlar dikkat çekti.
      Kafasında top sektiren, tuttukları takımın formalarını giyen, türküler söyleyerek koşan katılımcılar, halk koşusuna renk kattı.
     
     MADALYA VE TİŞÖRTLER TAKSİM’DE

      Halk koşusuna katılanlar, yarış sonunda madalya ve tişörtlerini Taksim Meydanı’nda aldı.
      Yarışı bitirenler, Taksim Meydanı’na konuşlanan minibüslerden, göğüs numaralarını vererek madalyalarını ve tişörtlerini aldı.
      Bu arada katılımcılar için belirli güzergahlarda su noktaları oluşturuldu. Katılımcılar bu noktalardan su ihtiyaçlarını giderirken, köprü üzerinde işportacıların su satmaya çalıştıkları gözlendi.
      Taksim Meydanı’nda katılımcılar için 10 adet prefabrik tuvalet kuruldu.
     
     ULAŞIM SIKINTISI

      Yarış günü göğüs numarasını gösteren herkes İETT otobüsleri, deniz otobüsleri, şehir hatları vapurları, metro ve hızlı tramvaylardan ücretsiz olarak yararlandı.
      Ancak İstanbul Boğaziçi Köprüsü ve maratonun yapıldığı güzergahta yolların kapatılması İstanbullular’ı sıkıntıya soktu.
      İstanbullular pazar günü kapatılan yollar nedeniyle trafikte sıkıntılı anlar yaşadı.
      Daha önce yolların trafiğe saat 14.00’da açılacağının belirtilmesine rağmen, yarışmacıların yolda kalması nedeniyle beklenen saatten çok sonra yollar trafiğe açıldı.
     
     SAĞLIK HİZMETLERİ

      Sağlık konusunda da bir dizi tedbirler alındı.
      Yarış sırasında 25 adet ambulans, tam teşekküllü bir çadır hastane ile sağlık ekibi hazır bulunduruldu. Ayrıca, güzergah üzerindeki hastaneler de acil vakalara karşı önceden uyarıldı.
     
     150’YE YAKIN MEDYA MENSUBU İZLEDİ

      Yarışı 150’ye yakın medya mensubu izledi.
      İyi görüntü almak isteyen foto muhabirleri ve kameramanların trafik tabelalarına ve yol levhalarına çıkmaları ilginç görüntülere sahne oldu.
     
     RESMİ FOTOĞRAFÇI

      Bu yıl bir İngiliz firmasıyla yapılan anlaşmayla, organizasyona katılan herkesin fotoğrafları çekildi.
      Maraton, 15 kilometre koşu ve halk koşusuna katılanlar, dilediklerinde yarış anında ve varışta çekilmiş fotoğraflarını internet üzerinden sipariş verebilecekler.
      Parkur boyunca görev yapan profesyonel spor fotoğrafçılarının çektiği resimler, Avrasya Maratonu’na özel tasarımlar ile "www.marathon-photos.com" adresinde satışa sunulacak.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Şişli’de 2010 Yaz Spor Okulları Tüm Hızıyla Devam Ediyor03 Ağustos 2010 Salı 00:00
 • Tarih yazan Türk!30 Temmuz 2010 Cuma 00:00
 • Süper Lig fikstürü çekildi21 Temmuz 2010 Çarşamba 00:00
 • Eskilerle Yaniler BJK Nevzat Demir Tesislerinde Birarada23 Haziran 2010 Çarşamba 00:00
 • Mini Voleybol Coşkusu22 Haziran 2010 Salı 00:00
 • Beşiktaş Hilbert’ine bugün kavuşuyor.21 Haziran 2010 Pazartesi 00:00
 • Quaresma İstanbul'da!19 Haziran 2010 Cumartesi 00:00
 • ÇEVRE İÇİN PEDAL ÇEVİRDİLER14 Haziran 2010 Pazartesi 00:00
 • İşte 12 dev adamın aday kadrosu!09 Haziran 2010 Çarşamba 00:00
 • Ezeli rekabette 364. randevu27 Mart 2010 Cumartesi 00:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim