• BIST 95.057
 • Altın 192,277
 • Dolar 4,7244
 • Euro 5,4834
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 16 °C

Anayasa tartışmalarına son nokta

Anayasa tartışmalarına son nokta
Yeni anayasa hazırlama komisyonu, taslak çalışmalarını tamamladı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, siyasi iradelerini arkasına koyabilecekleri bir anayasal taslak taslağını ortaya çıkardıklarını söyledi. Fırat, taslağın temel özelliğinin bireyi odağa alan, özgürlükçü, demokrasiyi derinleştirici ve hukuk devletini yapılaştıracak bir sivil anayasa olduğunu belirtti.

Fırat, anayasa komisyonunun yeni anayasa taslağı çalışmalarını tamamlaması ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, 3 günlük çalışma sonunda Türkiye Barolar Birliği, TÜSİAD, TOBB ile daha önce siyasi partilerin hazırlamış olduğu anayasa taslaklarındanda istifade ederek siyasi iradelerini arkasına koyabilecekleri bir anayasal taslak taslağını ortaya çıkardıklarını kaydetti. Taslağın temel özelliğinin bireyi odağa alan, özgürlükçü, demokrasiyi derinleştirici ve hukuk devletini yapılaştıracak bir sivil anayasa olduğunu anlatan Fırat, hazırlanan sivil anayasayı, sivil kelimesini sivil giyinmiş insanların yapmış olduğu bir anayasa olarak algılamanın mümkün olmadığını ifade etti. İdeolojilerden uzak bir anayasa yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Fırat, kendi düşüncelerini ve inançlarını bu anayasaya aksettirtmediklerini dile getirdi. Fırat şunları söyledi: "Sivilin bilimsel karşılığı uygar demektir. Biz uygar anayasa diyoruz. Ama birileri o ideolojik yaklaşımları içerisinde bu sivil kelimesini dahi gayri ciddi noktalara çekmekten çekinmemişlerdir. Bunun da altını bir kez daha çiziyorum. Sivil anayasanın karşılığının uygar olduğunu belirtmekte fayda görüyorum.Toplumun her kesiminin kabul edebileceği genişlikte bir anayasa yapmaya çalıştık. Ama tahmin ediyorum ki önümüzdeki hafta içerisinde bunu tüm detaylarıyla ve gerekçeleriyle yapacağımız bir basın toplantısıyla toplumun tüm kesimlerine sunacağız. Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler olmak üzere tüm kesimin bu taslağa katkı sağlamalarını diliyoruz. Bu katkıların tamamına açığız. Ancak bir tek şartla; özgürlükleri daraltacak, demokratik yaşantıyı ortadan kaldıracak, hukuk devletini sakatlayacak tüm taleplere kapalıyız. Bunun haricinde demokrasiyi derinleştirici, bir sosyal hukuk devletinin varlığını pekiştirici her türlü öneriye açığız. Bu 3 aylık tartışmanın sonundada vatandaşlarımızında dahil alacağımız tüm katkıları bir kez daha bu öğretim üyeleriyle birlikte bir araya gelerek anayasa diline çevirerek toplumun tümünü kucaklayan bir anayasa önerisini meclise sunacağız. Acele ediyoruz. Çünkü acele etmemizin sebebi topluma ve toplumun çeşili kesimlerine daha çok uzun süre tartışabilme imkanını vermek içindir." dedi.

Hazırladıkları taslakta redaksiyonlar ile gerekçelerde düzeltmeler yapıldığını belirten Fırat, taslağın bugünden itibaren kendilerine ait bir taslak olduğunu söyledi. "Bizim taslaktaki her şey münakaşaya yer bırakmayacak şekilde somutlaştırılmıştır." diyen Fırat sözlerini şöyle sürdürdü: "Taslak hocaların hazırladığı bu taslağın birebir aynısı olmamıştır. Değişiklikler olmuştur. Katkılar olmuştur. Genişletmeler olmuştur. Dolayısıyla bundan sonra bu taslak bize ait değil sözünden bugünden itibaren artık bu taslak genel anlamda bize ait bir taslaktır. Bizim öncülüğümüzde hazırlanmış bir taslaktır. Bu taslakla ilgili müdafaları ve sorularıda bundan sonra cevaplandırmaya daha çok hazır olacağız. Önümüzdeki haftadan itibaren bunu dektare ettikten sonra çok geniş bir tartışma ortamı içerisinde bizlerde bu tartışma ortamları içerisinde toplumumuzun sorularına cevap vermeye çalışacağız. Hazırlanan bu taslak Salı günü itibariyle tamamlanmış olur. Meclis yürütme kurulumuza arz edildikten sonra önümüzdeki hafta Başbakanımız ya da ben bir basın toplantısıyla bunları açıklayacağız."

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim