• BIST 94.437
 • Altın 194,212
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 15 °C

Allah İstanbul'u ve İstanbulluyu korusun

Allah İstanbul'u ve İstanbulluyu korusun
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin gazetemizin sahibi Mehmet Tekin ile yaptığı görüşmede Şişli ve İstanbul için özel açıklamalar yaptı.

 Gazetemizin imtiyaz sahibi Mehmet Tekin; Mustafa Sarıgül tarafından son dönemlerdeki yapılan Gürsel Tekin ile ilgili açıklamaları Gürsel Tekin’e sordu. Sarıgül bir basın açıklamasında; Gürsel Tekin Başbakan Yardımcısı olmalı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı değil demişti. Biz de tüm benzeri sorularımızı Gürsel Tekin’e sorduk. 


BENİM RAKİBİM YOK
Mustafa Sarıgül’ün yaptığı açıklamalardan kendisini size rakip görüyor. 
Bununla ilgili yorumlarınızı alabilir miyim?  
Siyaseten ben kimseyi de rakip görmüyorum. Herkesin gönlünde bir talebi olabilir, bir beklentisi olabilir. Siyasi koşullar, zaman neyi gösterir bilmiyorum. Ama benim Gürsel Tekin olarak rakibim yok. 
Mustafa Sarıgül’ün bu ve benzeri hedefleri için CHP’de ki birçok yöneticiye vaatler verdiği bir gerçek. 
Hem delegelere, hem partililere bu noktada bir mesajınız var mı?

SİYASET YAPACAKSA ÜYE OLACAK
Her insanın dostluk ilişkileri olabilir. Mustafa Bey’in de örgütümüzde ki arkadaşlarımızla dostluk ilişkileri olabilir. Ama kurumsal bir ilişkinin olduğunu zannetmiyorum. Öyle bir talebi varsa, parti içinde arkadaşlarımızla siyaset yapmak istiyorsa öncelikle partiye gelmesi gerekiyor. Partinin dışında bunları yapması mümkün değildir. 
SİYASİ TERCİHİNİ YAPMALI
Herkesle ilişkisi olduğu gibi, CHP’de ki arkadaşlarımızla dostluk ilişkileri olabilir. Siyasi partiye dahil olması kendi kişisel bir tercihidir. Öncelikle kendi tercihini kullanacak. Bugüne kadar birçok arkadaşımız kendi tercihini kullanmıştır. Parti meclisinde de adları geçti ve şu an partimizdeler. Bugüne kadar Mustafa Sarıgül’ün böyle bir talebi olmuş değildir. 

DİĞER ARKADAŞLARIMIZ KAYGI DUYMADILAR 
Gürbüz Çapan, Celal Doğan, Fikri Sağlar gibi arkadaşlarımız hiçbir kaygı duymadan taleplerini ilettiler. Önyargılı bakıldığında, en büyük kuşkuda odur. Önce talep iletilir. Sonra siyasetin gereklilikleri ne ise o yürütülür.

Şişli CHP’nin kalelerinden biri, yerel seçimler de yaklaşıyor.
Şişli’yi nasıl görüyorsunuz?

BÜTÜNE BAKMAK LAZIM
Kasanın içinde ki elmaya değil, kasanın bütününe bakmak lazım. İstanbul’un bütününe baktığınızda, İstanbul adeta beton yığınına çevrilmiş, ranta dönüştürülmüş. 

KONUŞULACAK ÇOK ŞEY VAR
İstanbul’da binlerce sorun var. Hala alt yapı, deprem, planlama, ulaşım sorunu çözülememiş. Bir kentin belediye başkanı televizyon ekranında İstanbul’un yüzde 65’i kaçak diyorsa, o belediye başkanı 18 yıldır o kenti yönetiyorsa, İstanbul hakkında konuşulacak çok şey vardır. 

EN BAŞARISIZ BELEDİYE
Türkiye’nin en başarısız belediyesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’dir. Manzaraya baktığınızda hiç uzaklara gitmeyin. Türkiye’yi yöneten bakanlardan, başbakandan ricam var. Kentin yollarından giderken manzarayı görme imkânı olmayabilir. Özellikle uçakla gelirken aşağıda ki manzaraya baktığınızda hepinizin ders alması gerekiyor. 

KALBİNE HANÇER SAPLANMIŞ
Ak Parti için Fatih Sultan Mehmet önemlidir. Fatih Sultan’ın yaratmış olduğu tarihi yarımadaya baktığınızda adeta kalbine hançer gibi binalar saplanmış. 

KARS’A DEĞİL İSTANBUL’A BAKSIN
Başbakan, Kars’ta ki anıt için ucube dedi ya, asıl ucubeler oradalar. Helikopterle bakmaya da gerek yoktur. Tam bir rant merkezi haline gelmiştir. Rantla kent yönetilmez. 

SURİYE’DE BİLE PLANLAMA VAR
İngiltere, Fransa, Almanya örneği göstermiyorum. Yanı başımızda Rusya, Yunanistan, Bulgaristan, hiç beğenmediğiniz Suriye’de bile kendine göre bir planlama, tarihi doku ve meydan var. 

BİR MEYDANIMIZ YOK
30 milyonluk kentte bana bir meydan gösterebilir misiniz? Meydan nedir diyeceksiniz. Meydan, insanların özgürlüğüdür, nefes alması demektir. Londra’da son dönemlerde daha çok yeşilin olması tartışılıyor. Kişi başına 38 kilometre yeşil alan olmasına rağmen daha çok yeşil olsun istiyorlar. Kentin ana merkezinde Beyoğlu’nun yarısı kadar, karşısınada da Şişli kadar parkı var. Buna rağmen adam az buluyor. 

ADIM BAŞI AVM
Londra’da emlak değerleri daha yüksektir. Hiçbir yönetici şurayı imara çevirelim demez. Özellikle bazı bölgelerde ki AVM’lere bakın.  10 yıl sonra bu AVM’ler başka bir şeye dönecektir. 

İSTANBUL’A BİR ANAYASA ŞART
Planlama yok. Örneğin Şanzelize’de 3 kafeye ihtiyaç varsa dördüncüyü açmanın imkanı yoktur. Hem açan insanı koruyorlar, hem de çeşitlilik oluyor. Her şey plansız olduğu için kentte işletmelerde plansız oluyor. Kebap modaysa herkes kebapçı oluyor, 5 yıl sonra yarısı batıyor. Bağdat Caddesi’nde 10 kez dönüşüm oldu. Banka furyası oldu bütün bankacılar orada, mağaza furyası oldu mağazalar açıldı. İstanbul’un ivedilikle anayasaya ihtiyacı vardır. İstanbul başlı başına bir anayasa ile yönetilmelidir. İstanbul ile ilgili çok önemli projelerimiz var. İstanbul adeta betona ve ranta teslim edilmiştir. Allah İstanbul’u ve İstanbulluyu korusun. 

Gürsel Bey sizin gönlünüzde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı geçiyor gibi?
Herkesin gönlünde bir aslan yatıyor. Günün koşulları ve siyasetin koşulları neleri getirecektir hep birlikte göreceğiz. 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim