• BIST 94.437
 • Altın 194,212
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 17 °C

Alkol reklamına yeni engel

Alkol reklamına yeni engel
Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan bir genelge reklamcıların canını biraz sıkacak gibi. İşte sebep;

Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan bir genelge reklamcıların canını biraz sıkacak gibi. Çünkü, alkol ve tütün reklamları gider gösterilemeyecek. Bu reklamcıların işini biraz zorlaştıracak.

Her türlü alkol ve alkollü içkiler ile tütün ve tütün mamullerinin tanıtımına yönelik ilan ve reklam giderleri, kurum kazancının tespitinde kanunen kabul edilmeyen gider olarak dikkate alınacak.

TEBLİĞ RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Maliye Bakanlığı’nın, ilgili kanunlar çerçevesinde 1 seri nolu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği’nde yapılan düzenlemelerle ilgili açıklamalarda bulunduğu tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kurumlar Vergisi Kanunu’nda her türlü alkol ve alkollü içkiler ile tütün ve tütün mamullerine ait ilan ve reklam giderlerinin yüzde 50’sinin kurum kazancının tespitinde gider olarak indirilemeyeceği düzenlemesi yapılmıştı. Oran belirleme yetkisi bulunan Bakanlar Kurulu’nun kararı ile de söz konusu oran sıfır olarak tespit edildiğinden, alkol ve alkollü içkiler ile tütün ve tütün mamullerine ait ilan ve reklam giderlerinin tamamı gider olarak indirilebilecek.

MAYIS 2008’DEN İTİBAREN GEÇERLİ

Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile ise ilan ve reklam giderlerinin, gelir ve kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak dikkate alınamayacağı hükme bağlanmıştı. Bu nedenle, anılan hükmün yürürlüğe girdiği 19 Mayıs 2008 tarihinden itibaren yapılacak olan, her türlü alkol ve alkollü içkiler ile tütün ve tütün mamullerine ait ilan ve reklam giderlerinin tamamının, ticari kazancın ve kurum kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınması mümkün olmayacak.

SPORA DESTEK REKLAM SAYILDI

Diğer taraftan, spor sahalarına, sporcuların veya diğer ilgililerin spor giysilerinin ya da spor araç ve gereçlerinin üzerine yazılı veya elektronik sinyaller yardımıyla sanal olarak kurumun tanıtımının yapılmasını sağlayacak amblem, marka, isim ve benzeri işaretler konulması gibi doğrudan ticari fayda sağlayan ve kurumun tanıtımını amaçlayan harcamaların reklam harcaması olarak değerlendirileceği düzenlemesi yapılmıştı.

Dolayısıyla, her türlü alkol ve alkollü içkiler ile tütün ve tütün mamullerinin tanıtımına yönelik bu tür reklam harcamalarının da kurum kazancının tespitinde kanunen kabul edilmeyen gider olarak dikkate alınması gerekecek.

AR-GE İNDİRİMİ %100

ARAŞTIRMA ve geliştirme harcamaları üzerinden hesaplanacak kurumlar vergisinde Ar-Ge indirimi oranı yüzde 40’tan yüzde 100’e çıkarıldı. 1 Nisan 2008 tarihinde yürürlüğe giren yasal düzenlemeye göre, mükelleflerin, münhasıran yeni teknoloji ve bilgi arayışına yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetleri çerçevesinde, 2008 hesap döneminden itibaren yaptıkları harcamaların yüzde 100’ü kurum kazancının tespitinde Ar-Ge indirimi olarak dikkate alınabilecek.

REKLAMA SINIR SPORA DARBE

ALKOL ve alkollü içkiler ile tütün ve tütün mamullerinin tanıtımına yönelik ilan ve reklam giderlerinin Kurumlar Vergisi’nde gider olarak düşülememesi, ’tütün ve alkol’e reklam sınırlaması anlamına geliyor. Bu harcamalar eskiden vregiden düşülürken, bundan böyle vergisi verilecek.

Bu karardan en çok etkilenecek olanlardan biri, basket takımı olan bira üreticisi Efes Pilsen. Bugüne kadar formasında yaptığı Efes Pilsen reklamını giderlerinden düşüyor, ama bundan böyle vergi ödeyecek. Bu da, Efes Pilsen gibi spora destek veren şirketleri bir daha düşünmeye itecek. Genel olarak, içki reklamlarının vergi kapsamına alınması, bu firmaların spor kulüplerine verdiği desteği kıracak.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim