• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 5 °C

30 milyon Euro nereye gitti ?

30 milyon Euro nereye gitti ?
Almanya’da, Milli Görüş’e giden kurban bağışları mercek altında.

Almanya’da İslam Toplumu Milli Görüş Derneği’ne yapılan baskının ardında 30 milyon euro’luk vurgun iddiası çıktı. Derneğin, Kurban Bayramı’nda 80 ülkede kurban kesme vaadiyle normalin 25 katı bağış topladığı belirlendi. Savcılara göre kurbanlar kesilmedi, paraları bağışçılardan toplanıp başka işlerde kullanıldı.

ALMANYA’DA Kurban Bayramı’ndan hemen sonra İslam Toplumu Milli Görüş Derneği şubelerine yapılan baskının arkasında 30 milyon euro’luk bir yolsuzluk iddiası çıktı. Savcılar, Milli Görüş üyelerinin geçtiğimiz kurban bayramında, “80 ülkede kurban kesip dağıtacağız” diyerek topladıkları bağışları cebe attıkları yolundaki iddialar üzerinde yoğunlaştı. Sueddeutsche Zeitung Gazetesi’nin haberine göre savcılar, derneğin 30 milyon euro’luk yolsuzluğunun içinde 20 milyon euro’nun sadece bağış dolandırıcılığından kaynaklandığını düşünüyor. Önceki gün sabaha karşı başlatılan operasyon çerçevesinde Milli Görüş’un 17 kentte bulunan 26 şubesi, yöneticilerin evleri ve Münih’te bulunan bir camiye operasyon düzenlendi. Der Spiegel’e göre Milli Görüş bu yılki Kurban Bayramı’nda Malavi, Pakistan, Bosna gibi onlarca ülkede kurban kesmek üzere bağış topladı. Milli Görüş Derneği kayıtlarına göre bu yıl kurban bayramı kampanyasında normalin 25 katı bağış rakamına ulaşıldı.

20 minibüs belge toplandı

Alman Polisi düzenlenen baskınlarda ele geçirilen doküman ve bilgisayarların taşınması için tam 20 minibüs kullandı. Hamburger Abendblatt Gazetesi, Münih Camii’nde çok sayıda değerli bilginin ele geçirildiğini yazdı. Alman Haber Ajansı dpa’nın haberine göre, soruşturmalarda Milli Görüş üyelerine suç örgütü oluşturmak, dolandırıcılık, bağış paralarında yolsuzluk, şüpheli bağış toplama, belgeler üzerinde tahrifat ve para aklama gibi ağır suçlamalar yöneltiliyor. Köln Savcılığı tarafından açılan soruşturmada, bağışlarda dolandırıcılık ve çalışanların sosyal sigortalarında usulsüzlük üzerinde duruluyor.

Kapatma gündemde

Alman hükümeti müslümanların topluma entegrasyonu için düzenlenecek olan Almanya İslam Konferansı’na Milli Görüş’ün katılımını iptal edebileceklerini açıkladı. Milli Görüş’ün tamamen yasaklanması da gündemde. Alman Meclisi İçişleri Komisyonu’nun Hristiyan Demokrat Başkanı Wolfgang Bosbach, dpa’ya yaptığı açıklamada, “Yasak konusu gündemde kalmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı. Olası bir kapatma adımı için savcılar tarafından ciddi ve güçlü kanıtların İçişleri Bakanlığı’na sunulması gerekiyor.

Milli Görüş’ün Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü, Almanya İslam Toplumu (IGD) Başkanı İbrahim El-Zayat ve beş dernek yöneticisi hakkında, suç örgütü oluşturarak yasadışı yollardan para sağladıkları ve bunu “İslamcı hedefler” için kullandıkları iddiasıyla Münih’te mart ayında açılan dava ise sürüyor.

27 bin 500

Almanya’da 1985 yılında Kurulan Milli Görüş derneğinin yaklaşık 27 bin 500 üyesi bulunuyor. Adı daha önce de yolsuzluk iddialarına karışan Almanya’nın en büyük İslami derneği olan Milli görüş, ülke genelinde 320 kadar camiyi kontrol ediyor.

İşte derneğin bazı gelir kaynakları


Abdurrahim Vural, İslam Toplumu Milli Görüş soruşturmasıyla ilgili 2006 yılında Alman Polisi’ne verdiği ifadede derneğin gelir kaynaklarına ilişkin iddialarını şöyle sıralamıştı:

ÜYELİK AİDATLARI: Milli Görüş’ün Almanya’da üye sayısı resmi rakamlara göre 26.500. Ancak gerçekte 200 bine yakın üyesi var. Bu üyelerden ciddi miktarda aidatlar alınıyor.

HAC ORGANİZASYONLARI: Milli Görüş’ün Suudi Arabistan’daki hacı kontenjanı yılda 5 bin kişiydi, her yıl da bu sayıya ulaşılıyordu.

KADİR GECESİ PARALARI: Ramazan’ın 27. günü (Kadir gecesi) Milli Görüş cemaati bağış kampanyası düzenliyordu, bugün Kuran açısından çok önemlidir. Bugün yapılan bir şeyin 80 yıl hayrı vardır. Almanya’dan cami başına yaklaşık 10 bin Euro toplanıyordu. 500 Milli Görüş Camisi olduğunu düşünürsek, çok iyi bir para olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlara, para bağışlamanın ibadetin bir parçası olduğu öğretildiğinden kimse makbuz filan da almaz. Paralar poşet içinde toplanır ve kayıt altına alınıp Köln-Kerpen’deki merkezden gelen birine teslim edilir.

CENAZE İŞLERİ FONU: Bu fona yaklaşık 20 bin kişi üyedir. Kayıt ücreti 50 euro, yıllık aidatlar ise 30-35 euro civarındaydı. Kaldırılan veya Türkiye’ye götürülen her cenazeden bu örgütün ilgili birimine, dolayısıyla da örgüte cenaze başı yaklaşık 500 euro kalıyordu.

SOSYAL YARDIM FONU: Bu kadar milyon euro para toplayan İslam Toplumu Milli Görüş’ün Almanya’daki imamları üç kuruşa talim ettiriliyor görünüyor ve Alman devletinden bunların birçoğu için sosyal yardım alınıyor. Bununla ilgili çok sayıda ihbar ve soruşturma olduğu sık sık basına da yansımıştı.

AYLIKLARIN YARISI: Milli Görüş ve bu organizasyonun camileri 1990’lı yıllarda etkin olan İslami holdingleri finanse etmek için de kullanıldı. YİMPAŞ ve KOMBASSAN adına bu camilerden paralar toplandı. İki taraf, birbirinden karşılıklı olarak yararlandı.

Çok bağış toplarız diye afetlere bile seviniyorlar

Deniz Feneri e.V’den sonra, Milli Görüş’teki yolsuzlukları da ihbar eden Abdurrahim Vural, “Kurban’da 37 milyon euro topladılar, alınan vekaletlerin sadece yüzde 5’ini kestiler. Her fırsatta para topluyorlar, öyle ki afet olunca seviniyorlar” dedi.

İSLAM Toplumu Milli Görüş Derneği’ndeki yolsuzlukları Alman Savcılığı ve Mali Polisi’ne ihbar eden Abdurrahim Vural, yolsuzlukları ayrıntılarıyla VATAN’a anlattı. Avukatı Mehmet Ayhan aracılığıyla ulaştığımız Abdurrahim Vural, 15 yaşından beri Milli Görüş’ün üyesi. 2006’da Türkiye’den gelen din öğretmenlerinin maaşından dernek için kesinti yapılmasına karşı çıktığı ve yurtdışına yapılan yardımları doğru bulmadığı için teşkilattan uzaklaştırıldığını söylüyor. İşte eski bir Milli Görüş Derneği yöneticisinin ‘teşkilat’la ilgili çarpıcı ifadeleri:

Her fırsatta bağış

“Milli Görüş, deprem, sel, savaş gibi felaketlerin yaşanmasını fırsat bilen, hatta bu sebeple sevinen bir teşkilat haline geldi. Her şey için her gün para toplanıyor. Kandillerde, cuma namazı sonrasında, tatil günlerinde, afetlerde fırsat kaçırılmıyor. Örneğin Pakistan depremi olduğu zaman teşkilat adeta sevinmişti. Sadece Berlin yakınlarında küçük bir camiden 5 bin euro para toplandı. Bu camide normal zamanda 1000 euro bile zor toplanırdı.”

Hacılar yerlerde yatıyor

“Suudi Arabistan’ın Necmettin Erbakan aracılığıyla Milli Görüş’e verdiği 5 bin kişilik bir kota var. Buna göre her hacı adayından 4 bin euro alınıyor. Bu paranın yarısından fazlası Milli Görüşe kalıyor. Hacca gidenler 15-20 kişi bir odada kalıyor, yerlerde yatıyorlar, tuvalet yok, su yok.”

Hocalar aktif rol alıyor

“Kurban bayramlarında Milli Görüş, büyük çapta kurban kesim vekaleti alır. Bu toplanan vekaletlerin sadece yüzde 5’i yerine getirilir. Kurban kampanyalarında cami hocaları aktif rol alır. Hocalar para veren cemaatin cennete, vermeyenin cehenneme gideceğini vurgular, ’Hz Ebubekir her şeyini yoksullara verirdi, siz vermezseniz cehennemde yanacaksınız ama verirseniz cennete gideceksiniz’ derler. Ayetler hadisler okur, bu hadis ve ayetler sanki milli görüşe yazılmış gibi cemaate yansıtırlar. Cemaat etkilenir ve kurbanını, zekatını, bağışlarını, yardımlarını Milli Görüş’e verir. Vatandaş da böylece kendince huzura eriyor, içini rahatlatıyor. Geçtiğimiz kurban bayramında verilen vekaletler 150 binin üzerinde. Vekalet başı 250 euro alıyorlar. Sadece kurban vekaletlerinden Milli Görüş’ün kasasına en az 37 milyon euro girdi.”

Paralar Zayad’a

“Cemaatten toplanan paralar önce yerel merkezler, sonra bölge merkezlerine en sonra da topluca Köln-Kerpen’deki genel merkeze gidiyor. Tüm bunlar olurken Milli Gazete’ye ilanlar veriliyor, zekat, deprem, kurban için Alman bankalarına ait bağış yapabilecekler hesap numaraları yayınlanıyor. Oysa, bağışların tümü elden toplanıyor, banka hesabına daha sonra Milli Görüş yöneticilerince göstermelik para yatırılıyor. Köln-Kerpen’de toplanan tüm paralar bundan sonra karışık yollarla, önce İsviçre sonra da başka ülkeler üzerinden İbrahim Faruk el Zayad’a ulaşıyor. Zayad Münih’te yaşıyor. Necmettin Erbakan’ın yeğeni Sabriye el Zayad’ın eşi olan İbrahim Faruk el Zayad, Mısır’da Müslüman Kardeşler davasından 10 yıl hapis yatmış.”

Gerçek sayı gizlendi

“Milli Görüş’ün 26 bin 500 üyesi olduğunu gösteren istihbarat raporları gerçeği yansıtmıyor. 11 Eylül sonrası Milli Görüş üyelerini Alman vatandaşlığına almadığı için resmi üye sayısı gizlendi. Oysa ki cemaat 200 bin kişiyi buluyor. Almanya’da 550, Avrupa’da da 750 cami Milli Görüş’ün kontrolünde. Avrupa’daki üye sayısı da 300 bin kişiyi aşar.”

Milli Görüşçü olmak için...

Vural, Milli Görüşçüler’in uyması gereken kuralları da şöyle sıralıyor:

- Milli Görüş camisine üye olmak.

- Milli Görüş camisinden alış-veriş yapmak.

- Zekat, fitre ve bağışları Milli Görüş’e vermek

- Hacca Milli Görüş organizasyonuyla gitmek.

- Milli Gazete’ye abone olmak.

- Eski adı ’Süvari Parası’ yeni adı ’Mükellefiyet parası’ olan senelik 1 maaşı Milli Görüş’e vermek.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim