• BIST 110.932
 • Altın 175,097
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 9 °C

2009 bütçesi TBMM'de

2009 bütçesi TBMM'de
2009 yılı programının uygulanmasında, yatırımların, bütçeler ile programlarda değişiklik ve aktarma yapılmayacak şekilde gerçekleştirilmesi ve sektörlerarası dengelerin bozulmaması temel ilke olarak belirlendi.

Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulunun ''2009 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Karar''ı ile, 2009 Yılı Yatırım Programında yer almayan herhangi bir proje için harcama yapılamayacağı ve proje ödeneklerinin yatırım ile ilgili olmayan amaçlar için kullanılamayacağı karara bağlandı. Ayrıca, proje ödenekleri arasında bu Kararda belirtilen esaslar dışında aktarma yapılamayacak.

Kararda, 2009 Yılı Yatırım Programı uygulamalarında Dokuzuncu Kalkınma Planı, Orta Vadeli Program (2009-2011) ve 2009 Yılı Programı önceliklerinin esas alınacağı belirtilirken, yıllık programda yer alan finansman ihtiyacının inşaat mevsimi de dikkate alınarak zamanında karşılanması ve gerekli kaynağın harcama programlarına uygun olarak kuruluşlara intikali için gerekli tedbirlerin Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı tarafından alınacağı belirtildi.

1 Ocak 2009 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan Karara göre, Yatırım Programına yıl içinde proje alınmasıyla ilgili taleplerden, maliyeti 50 milyon TL'ye kadar olanlar veya maliyetine bakılmaksızın 50 milyon TL'ye kadar harcamayla yılı içinde tamamlanacak olanlar Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarlığının bağlı olduğu bakanın onayıyla; maliyeti 50-250 milyon TL arası olanlar Yüksek Planlama Kurulunca (YPK); maliyeti 250 milyon TL'nin üzerindekiler ise Bakanlar Kurulunca karara bağlanacak.

Yatırım Programından proje çıkarılmasıyla ilgili taleplerden maliyeti 50 milyon TL'ye kadar olanlar DPT'nin bağlı olduğu bakan, 50 milyon TL'nin üzerinde olanlar YPK tarafından sonuçlandırılacak.

2009 yılında bitirilmesi programlanmış projeler hariç, süre değişiklikleri DPT'ye bilgi vermek kaydıyla kuruluşun bağlı veya ilgili olduğu bakanın, üniversitelerde rektörün, diğer kurumlarda kurum üst yöneticisinin onayıyla yapılacak. 2009 yılında bitirilmesi programlanmış projelerde süre değişiklikleri DPT'nin bulunduğu bakanın onayıyla yapılacak.

MALİYET DEĞİŞİKLİKLERİ
Sözleşme bedelinde (ihale bedeli) fiyat ve kur artışlarından kaynaklanan maliyet artışı dışında sözleşme bedeli tutarının yüzde 10'una kadar iş artışından kaynaklanan proje maliyet değişiklikleri DPT'ye bilgi vermek kaydıyla, kuruluşun bağlı veya ilgili olduğu bakanın, üniversitelerde rektörün, diğer kurumlarda kurum üst yöneticisinin onayıyla yapılacak.

Sektörlerarası ödenek aktarmaları DPT'nin bağlı olduğu bakanın, diğer her türlü aktarmalar ilgili kuruluşun bağlı veya ilgili olduğu bakanın, üniversitelerde rektörün, diğer kurumlarda kurum üst yöneticisinin onayıyla karara bağlanacak. Ancak GAP, KOP ve DAP kodlu projeler arası aktarmalar hariç bu projelerden diğer projelere ödenek aktarmaları DPT'nin bağlı olduğu bakanın onayıyla karara bağlanacak.

2009 Mali Yılı Bütçesine ek veya olağanüstü ödenek temin edilmesiyle ilgili kanun tasarılarının Maliye Bakanlığınca hazırlanmasından önce DPT'nin olumlu görüşü alınacak. Yatırımlarla ilgili değişiklik talepleri, proje ödenekleri ile ilişkisi kurulmadan, Maliye Bakanlığınca sonuçlandırılmayacak.

Önceki yıl içinde kullanılmayan ve 2009 yılına devreden dış proje kredisi ödeneklerinin Yatırım Programı ile ilişkilendirilmesinde ihtiyaç duyulacak revizyon, DPT tarafında sonuçlandırılacak.

Kamulaştırma ödenekleri, Yatırım Programında proje olarak yer almayacak ve kamulaştırma tertiplerine yapılacak her türlü ödenek ilavesini de DPT karara bağlayacak.

TAMAMI KULLANILMAYAN DIŞ KREDİLER
Genel ve özel bütçeli kuruluşlar, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıkları ile döner sermayeli kuruluşlar ve mahalli idarelere açılan dış kredilerin tamamının kullanılamaması durumunda bu kredilerin, ihtiyacı olan kuruluşlara tahsisi Hazine Müsteşarlığınca sonuçlandırılmadan önce DPT'nin uygun görüşü alınacak.

Köylerin altyapı sorunlarını çözmeye yönelik Köylerin Altyapısının Desteklenmesi Projesi (KÖYDES) kapsamındaki yatırımlar için 2009 yılı bütçesinden ayrılan ve 2009 Yılı Yatırım Programında yer alan ödeneğin, 79 İl Özel İdaresi ile İstanbul ve Kocaeli Büyükşehir Belediyelerine il bazında dağılımı, 2009 Yılı Yatırım Programının Resmî Gazete;de yayımlanmasını müteakiben YPK tarafından karara bağlanacak.

2009 yılı bütçesinden kaldırılan DPT'nin yürüttüğü Mahalli İdarelere Yapılacak Yardımlar ödeneğinden destek almış ve uygulaması devam eden projeler süratle tamamlanarak, valiliklerce bu projeler için il düzeyinde tek bir kapatma bildirimi hazırlanarak DPT'ye gönderilecek.

KAMU KURULUŞLARI İL ÖLÇEĞİNDE 3 YILLIK YATIRIM PROGRAMI HAZIRLAYACAKLAR
Kamu kuruluşları, il ölçeğindeki yatırımlar için valilik görüşlerini de dikkate alarak proje düzeyinde üç yıllık yatırım programları hazırlayacaklar ve Temmuz 2009 sonuna kadar DPT'ye gönderecekler. Bu programların ilk yılı kuruluşların yıllık yatırım programı tekliflerini teşkil edecek.

Kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarının, fon idarelerinin, sosyal güvenlik kurumlarının, büyük şehir belediyeleri ile diğer belediyelerin, belediyelerin iştiraki ve bağlı ortaklığı olan idare ve işletmelerin, il özel idareleri ve İller Bankasının, Türkiye Radyo-Televizyon Kurumunun, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğünün, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünün, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ve döner sermayeli kuruluşların DPT tarafından belirlenen kabullere ve formlara uygun olarak hazırlayacakları 2008 yılı gerçekleşmeleri ile 2009 yılı birinci gerçekleşme tahmini konsolide yatırım ve finansman tabloları 15 Mayıs 2009 tarihine kadar, 2009 yılı ikinci gerçekleşme tahmini konsolide yatırım ve finansman tabloları ise Temmuz 2009 sonuna kadar,  Müsteşarlığa gönderilecek.

Fon idarelerince doğrudan veya özelleştirme kapsamına alınan kamu kuruluşları aracılığı ile yapılacak yatırımlara dair teklifler, fonun yönetiminden sorumlu bakanlıklar veya fon idareleri tarafından en geç Temmuz 2009 sonuna kadar DPT'ye verilecek.

Özelleştirme kapsamında olup kamu payı yüzde 50'nin üzerinde olan kuruluşlar, Müsteşarlıkça belirlenen kabullere ve formlara uygun olarak hazırlayacakları konsolide yatırım ve finansman tablolarını Özelleştirme İdaresi Başkanlığının uygun görüşünü de ekleyerek en geç 15 Eylül 2009 tarihine kadar Maliye Bakanlığı, DPT ve Hazine'ye gönderecekler.

Öte yandan kuruluşların proje revizyon talepleri, 15 Aralık 2009 tarihine kadar DPT'ye bildirilecek ve bu talepler yıl sonuna kadar sonuçlandıracak.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1998 Şişli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 32 05 | Haber Scripti: CM Bilişim